Rodzaje biomasy

Kategoria: Energetyka
Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 23-10-2012 r.

Biomasa to pojęcie bardzo szerokie. Oznacza całość materii organicznej, którą można przetworzyć na ciepło, paliwa gazowe i płynne, bądź energię elektryczną. Istnieją różne rodzaje biopaliw, w różnych stanach skupienia, podobnie jak różne są rodzaje surowców wykorzystywanych do ich produkcji.

Drewno i odpady drzewne

Drewno było podstawowym surowcem energetycznym od dawna. Dziś jednak, dzięki opracowaniu technologii wytwarzania brykietu i peletu, doskonałym paliwem stały się także odpady z produkcji meblarskiej, trociny, wióry, zrębki oraz kora.

Rośliny pochodzące z upraw energetycznych

W Polsce jedną z najczęściej uprawianych roślin energetycznych jest wierzba wiciowa. Obok tego gatunku wierzby, na cele energetyczne można uprawiać trawy: miskanty, trzciny, mozgę. Ważną cechą tych roślin są duże przyrosty roczne i wysoka wartość opałowa. Po wysuszeniu i obróbce technologicznej mogą one stanowić dodatek do brykietów lub peletów.

Do upraw energetycznych należy zaliczyć także rośliny oleiste: rzepak, słonecznik, z których uzyskuje się paliwo, zwane biodieselem.

Produkty i odpady rolnicze

W tej szerokiej kategorii materii organicznej kryje się wiele rodzajów biopaliw.

Słoma zbóż, traw (kukurydzy, rzepaku, lnu, gryki) może stać się jednym ze składników peletów, bądź brykietów, albo - po zbelowaniu – samodzielnym paliwem. Aby wytwarzać energię cieplną ze słomy, konieczne są jednak specjalne piece z instalacjami podającymi duże bele słomy. Słoma nie ulega w nich bezpośredniemu spaleniu, tylko zgazowaniu, co jest wydajniejszym sposobem uzyskiwania ciepła.

Nadwyżki w produkcji ziemniaków, buraków cukrowych – uzyskuje się z nich paliwo płynne: etanol (bioalkohol).

Nadwyżki zbóż (głównie owsa) wykorzystywane są do produkcji energii cieplnej bądź biogazu.

Odpadki organiczne, kompost, odchody zwierząt oraz inne surowce pochodzące z produkcji rolniczej można zużytkować w przydomowej biogazowni i wyprodukować biogaz.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41442 )
Array ( [docId] => 41442 )