Fundusze akcji wróciły do łask inwestorów

Kategoria: Fundusze
Data: 18-11-2013 r.

W październiku klienci funduszy inwestycyjnych wpłacili do agresywnych funduszy największe od 6 lat kwoty. Rynek funduszy zaczyna coraz bardziej przypominać sytuację z 2007 r., gdy indeksy giełdowe biły rekordy wszech czasów.

Według firmy Analizy Online saldo wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych w październiku wyniosło 920 mln zł. To największy wynik od 6 lat. Dotychczasowe rekordowe saldo wpłat i umorzeń do funduszy akcji, zanotowane w czerwcu 2007 roku, wyniosło 4,08 mld zł.

 

W lipcu 2007 roku WIG zanotował rekord wszech czasów, osiągając niemal 67,8 tys. punktów. Od tamtego momentu, z krótkimi przerwami, aż do lutego 2009 roku systematycznie tracił na wartości, ostatecznie niemal muskając pułap 20 tys. punktów, czyli spadając w najgorszym momencie o 70%.

Saldo wpłat i umorzeń do funduszy polskich akcji (w mln zł)

Źródło: Analizy Online

Październikowe saldo dla funduszy akcji jest jedenastym najwyższym wynikiem w całej polskiej historii funduszy inwestycyjnych. Każdy z tych dziesięciu lepszych przekraczał miliard złotych, przy czym warto pamiętać, że co najmniej w trzech przypadkach było to zasługą przesunięć pieniędzy w ramach grup kapitałowych, bez których ostateczne saldo dla tych miesięcy byłoby mniejsze niż w ostatnim październiku.

Na 94 fundusze akcji, dodatnie saldo wpłat i umorzeń w październiku zanotowało 67. Największym beneficjentem okazał się fundusz Quercus Agresywny, z saldem bliskim 145,5 mln zł. Ponad 100 mln zł świeżego kapitału pozyskał jeszcze tylko Pioneer Dynamicznych Spółek (127,6 mln zł).

Niezłe wyniki odnotowały też Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (71,9 mln zł) oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (65,4 mln zł) i PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus (62,4 mln zł). Z 27 funduszy, które zanotowały ujemne saldo, najbardziej wyróżnił się Aviva Investors Akcyjny (minus 106,5 mln zł).

W podziale na podkategorie, najwięcej pieniędzy trafiło do funduszy akcji małych i średnich spółek, 631 mln zł, czyli ponad dwie trzecie całego październikowe napływu do funduszy polskich akcji. Fundusze akcji polskich uniwersalne pozyskały przeszło 265 mln zł, a do funduszy sektorowych nieco ponad 20 mln zł.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24739 )
Array ( [docId] => 24739 )