Korzystne zmiany podatkowe dla inwestujących w funduszach

Kategoria: Fundusze
Data: 10-11-2013 r.

Naczelny Sąd Administracyjny 11 października 2013 r. wydał wyrok dotyczący zasad sukcesji jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Po tym wydarzeniu Sejm przyjął projekt zmian w ustawie o PIT dotyczący opodatkowania spadkobierców jednostek funduszy.

W swoim wyroku NSA podtrzymał wydany wcześniej wyrok WSA, zgodnie z którym spadkobierca ma prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poniesionych przez spadkodawcę. Według obecnej praktyki organów podatkowych inwestor, który odziedziczy jednostki uczestnictwa, przy ich zbywaniu musi zapłacić 19-procentowym podatek Belki od całej odziedziczonej kwoty, a nie od wypracowanego zysku. Podatek jest pobierany również w sytuacji kiedy fundusz przyniósł straty. Tego rodzaju praktyki nie są natomiast stosowane choćby w odniesieniu do dziedziczenia środków ulokowanych na depozytach bankowych czy w gotówce.

 

Dzięki wyrokowi NSA spadkobiercy środków ulokowanych w funduszach inwestycyjnych będą mogli pomniejszyć przychód z odkupienia jednostek uczestnictwa o wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie. W praktyce oznacza to zmniejszenie obciążenia podatkowego.

Pod koniec października Sejm zajął się zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które w założeniu mają zmienić niekorzystnie dla inwestorów przepisy. Projekt zmian w ustawie zakłada umożliwienie zaliczenia przez spadkobiercę kosztów uzyskania przychodu poczynionych przez spadkodawcę z tytułu nabycia jednostek uczestnictwa.

Zmiany w prawie są ważne głównie dla klientów Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, ponieważ dają szanse na zakończenie dyskryminacji podatkowej inwestorów, którzy odziedziczyli jednostki uczestnictwa. Dzięki ustawie będą oni mogli pomniejszyć przychód z odkupienia jednostek uczestnictwa o wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24735 )
Array ( [docId] => 24735 )