Fundusze obligacji mogą dostać wsparcie od RPP

Kategoria: Fundusze
Data: 29-01-2016 r.

Rok 2016 będzie, niestety, rokiem podwyższonej zmienności. Inwestorzy są nerwowi od samego początku stycznia. Próbują przewidzieć kolejne kroki banków centralnych. Polscy inwestorzy powinni być spokojni – jeśli władze monetarne podejmą jakieś decyzje, to raczej tylko na ich korzyść (czyli: obniżą stopy procentowe).

W sytuacji braku pewności co do kierunku poszczególnych indeksów, nic się lepiej nie sprawdza, niż zasada dywersyfikacji inwestycji w różne kategorie aktywów oraz zasada systematycznego inwestowania. Przy okazji zmienności na rynkach finansowych warto sobie również zadać pytanie, czy zmieniły się nasze cele inwestycyjne, gdyż to właśnie w oparciu o nie powinniśmy decydować o tym w co inwestować.

Ostatnie tygodnie dostarczyły nam zarówno informacji, które wspierały zachowanie rynków akcji, jak i takich, które te wzrosty negowały. Z jednej strony otrzymaliśmy lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy oraz dane dotyczące chińskiego eksportu i importu, a z drugiej strony otrzymaliśmy gorsze od prognoz dane dotyczące amerykańskiej i chińskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz usłyszeliśmy sceptyczne wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego (jeżeli chodzi o dalsze działania stymulujące gospodarkę). 

Brak dodatkowego wsparcia ze strony EBC w 2016 roku może być rozczarowujący dla części inwestorów, którzy takiego wsparcia oczekiwali, choć z drugiej strony może również potwierdzać, że gospodarka europejska jest wystarczająco silna aby kontynuować umiarkowany wzrost w kolejnych kwartałach.

Na naszym lokalnym rynku dodatkowym czynnikiem wprowadzającym zmienność - zarówno na polskich akcjach, jak i obligacjach - były kwestie polityczne. Rozpoczęcie procedury monitorowania praworządności w Polsce przez Komisję Europejską oraz obniżenie ratingu dla Polski przez agencję Standard & Poors (z A- do BBB+ dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych) spowodowało wyprzedaż na polskich obligacjach skarbowych, jak również wpłynęło na osłabienie kursu polskiego złotego (zarówno w stosunku do Euro, jak i USD).

Senat powołał trzech nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy w kolejnych miesiącach będą decydowali o kierunku polityki pieniężnej państwa. Dalsze spadki cen surowców (m.in. na skutek zniesieniu sankcji na Iran) przekładające się na spadki oczekiwań inflacyjnych, mogą wpłynąć na decyzję o dalszej obniżce stóp procentowych w Polsce przez nową RPP. Taka decyzja mogłaby dać wsparcie dla wzrostu cen polskich obligacji, a przez to pozytywnie wpłynąć na zachowanie funduszy dłużnych.

Zachowanie funduszy akcyjnych w kolejnych miesiącach będzie zależało m.in. od kolejnych danych napływających z Państwa Środka, wyników amerykańskich spółek za czwarty kwartał oraz potwierdzenia tempa wzrostu globalnej gospodarki.

Anna Depko, CFA, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej PKO TFI

Tagi: obligacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 38523 )
Array ( [docId] => 38523 )

Array ( [docId] => 38523 )