Jak zostać uczestnikiem funduszu inwestycyjnego

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-08-2012 r.

Po przeanalizowaniu strategii i wyborze odpowiedniego funduszu, należy przystąpić do zakupu jednostek uczestnictwa. Procedura wygląda tutaj bardzo podobnie, jak w przypadku indywidualnego nabycia instrumentów finansowych, np. akcji. Zapisy na określone jednostki nie wymagają jednak konieczności otwarcia rachunku inwestycyjnego.

Pierwszy krok to wypełnienie odpowiedniego formularza, na którym musimy podać swoje dane osobowe, a także parametry transakcji. Chodzi więc o liczbę jednostek uczestnictwa, które kupujemy. Zostanie ona ustalona po podzieleniu naszego kapitału przez aktualną wycenę jednostek na rynku.

Jeżeli więc posiadamy na inwestycję 5 tys. zł, a obecna wycena jednostki to 5 zł, powinniśmy stać się nabywcą 1 tys. sztuk. W praktyce jednak dostaniemy mniej, ze względu na konieczność opłacenia prowizji od transakcji. Oczywiście TFI może pobrać od nas opłatę przy umorzeniu jednostek (jest to zależne od strategii Towarzystwa i stosowanych procedur).

Musimy także potwierdzić naszą tożsamość odpowiednim dokumentem, np. dowodem osobistym. W przypadku osób prawnych może to być odpis z właściwego rejestru.

Pamiętajmy także o gotówce, którą należy wpłacić na poczet nabywanych jednostek uczestnictwa. Warto przygotować nieco wyższą kwotę, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania – szczególnie w sytuacji, kiedy od razu będziemy musieli zapłacić prowizję.

W tym ostatnim przypadku możemy mieć także do czynienia z określonym pułapem, który jest odgórnie ustalany wewnętrznymi przepisami TFI. Często określana jest bowiem minimalna kwota inwestycji - w zależności od trybu, w jakim nabywamy jednostki.

 

Jeżeli np. dokonujemy jednorazowej inwestycji, to w wielu przypadkach nie możemy zejść poniżej kwoty 100 zł. Z kolei w sytuacji, kiedy dokonujemy wpłaty na poczet oszczędzania długoterminowego w tzw. planie systematycznym, to pojedyncza wpłata jest niższa i sięga 50 zł.

Gotówki nie trzeba jednak nosić ze sobą. Wystarczy wcześniejszy przelew środków ma wskazany rachunek w banku.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24699 )
Array ( [docId] => 24699 )