Kiedy warto kupować jednostki funduszy inwestujących za granicą 

Kategoria: Fundusze
Data: 24-09-2013 r.

W okresach osłabienia złotego posiadacze jednostek funduszy inwestujących w aktywa denominowane w walutach mogą zainkasować dodatkowy zysk. Umocnienie naszej waluty wpłynie na ich wyniki negatywnie.  

Według firmy Analizy Online od początku tego roku fundusze akcji zagranicznych zanotowały saldo o 140 mln zł (ponad 1,09 mld zł) wyższe niż w fundusze akcji polskich.

Z kolei w przypadku papierów dłużnych przewaga wpłat nad umorzeniami w przypadku obligacji polskich wyniosła 991 mln zł, natomiast w przypadku zagranicznych papierów dłużnych saldo było ponad dwukrotnie wyższe – aż 2,03 mld zł.

 

Saldo wpłat i umorzeń w funduszach akcji polskich i akcji zagranicznych


Źródło: Analizy Online

Większe zainteresowanie funduszami akcji zagranicznych analitycy tłumaczą bardzo dobrymi wynikami niektórych z nich, np. funduszy akcji japońskich czy tureckich. W segmencie akcji spółek małych i średnich inwestujące na tych rynkach fundusze mogą pochwalić się nawet wynikami przekraczającymi 20%.

Niski kurs złotego sprzyja inwestorom

W przypadku funduszy inwestujące w aktywa zagraniczne bardzo istotnym elementem jest kurs walutowy, który w dużym stopniu może wpływać na wyniki funduszu (po przeliczeniu na złote). Dla inwestorów (w przeciwieństwie dla osób posiadających kredyt walutowy) korzystniejszą jest sytuacja, gdy kurs rodzimej waluty wobec USD, EUR bądź CHF jest na niskim poziomie.

W opinii niektórych analityków takie czynniki jak wzrost polskiego PKB, wyższa inflacja czy oczekiwania odnośnie do podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, będą wspierać umocnienie złotego, co może negatywnie wpłynąć na zyski funduszy zagranicznych.


Bernard Waszczyk
, Open Finance


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24707 )
Array ( [docId] => 24707 )