Fundusze obligacji przegrywają z dziesięciolatkami 

Kategoria: Fundusze
Data: 04-11-2013 r.

Już za rok Ministerstwo Finansów odkupi od inwestorów dziesięcioletnie obligacje skarbowe. Od każdego papieru wierzycielskiego odsetki wyniosą 84,08 zł. Jest to lepszy wynik niż osiągnęły w tym czasie fundusze obligacji.    

Do wykupienia pierwszej serii obligacji oznaczonych kodem EDO1014 pozostał rok. Już teraz dokładnie wiadomo, ile odsetek otrzymają ich posiadacze. Wynika to z faktu, że ich oprocentowanie zmienia się w cyklu rocznym, a jest ustalane w oparciu o wskaźnik inflacji opublikowany przez GUS miesiąc wcześniej, powiększony dodatkowo o marżę, która w przypadku tej serii wynosi 3,5 p.p. Oprocentowanie najstarszej serii dziesięciolatek wynosi w ostatnim rocznym okresie odsetkowym 4,6 proc., na co, poza wspomnianą marżą, składa się wskaźnik inflacji opublikowany przez GUS we wrześniu br. (1,1 proc.).

Już teraz, po dziewięciu latach wiadomo, że odsetki od każdej obligacji wyniosą 84,08 zł. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł, można więc mówić o zysku brutto w wysokości 84,08 proc. Jednak trzeba pamiętać od odliczeniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Finalnie zostanie więc „tylko” 68,1 proc. – tyle w ciągu dziesięciu lat zarobią na czysto ci wszyscy, którzy przed dziewięciu laty skusili się na nowość wprowadzaną przez resort finansów.

Nie można też jednak zapominać o takim szczególe jak inflacja. Przez ostatnich dziewięć lat wyniosła w sumie blisko 28 proc. i jeśli utrzyma się na aktualnym poziomie, to za rok, podliczając okres dziesięciu lat, wyniesie ok. 30 proc. Po jej uwzględnieniu realny zysk wyniesie więc ok. 29,3 proc. Średnioroczna realna stopa zwrotu wyniesie zatem ok. 2,6 proc.

Dla porównania złoto w ciągu dziewięciu lat przyniosło zysk w wysokości ok. 180 proc. Trzeba pamiętać, że zysk ten był wolny od podatku. Jeśli więc ktoś zainwestował w złote sztabki czy monety, do tej pory realnie zyskał blisko 119 proc., zaś średnioroczna realna stopa zwrotu wyniosła 8 proc.

Fundusze inwestycyjne polskich akcji średnio zarobiły 81,1 proc. (indeks WIG wzrósł w tym czasie o 115,8 proc.). Po odliczeniu podatku i uwzględnieniu inflacji zysk wynosi 27,5 proc. (2,5 proc. średniorocznie). Fundusze polskich obligacji zarobiły średnio 67,3 proc. Realnie i po podatku 18,9 proc. i 1,7 proc. średniorocznie.

Bernard Waszczyk, Open Finance


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24729 )
Array ( [docId] => 24729 )