Na co zwrócić uwagę przy wyborze jednostek uczestnictwa TFI

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-07-2012 r.

Lokując na rynku kapitał z funduszami inwestycyjnymi, warto wcześniej zastanowić się, czy nasze cele są zbieżne ze strategią TFI. Musimy dokładnie przeanalizować aspekty związane m.in. z polityką lokacyjną funduszy, kosztami uczestnictwa, ale również czasem trwania inwestycji oraz zasadami, na jakich później będą rozliczane przyszłe dochody.

Wcześniejsze planowanie jest bardzo ważnym elementem skutecznych działań inwestycyjnych i wynikającej stąd możliwości osiągania zysków. Warto więc podjąć ten trud, zanim jeszcze dokonamy zakupu jednostek uczestnictwa.

Od czego należy rozpocząć analizę

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj funduszu, w jaki chcemy zainwestować i cele, jakie stawiają przed sobą zarządzający. Tutaj ważną rolę odgrywa przyjęta strategia, która odzwierciedla przyszłą politykę inwestycyjną funduszu. Jeżeli więc chcemy zabezpieczyć kapitał w czasie rynkowej zawieruchy, to szukajmy np. portfela opartego na instrumentach rynku pieniężnego.

I odwrotnie, jeżeli liczymy na pokaźne zyski w okresie hossy, to kierujmy swoje kroki do funduszy agresywnych. Zwracajmy też uwagę na poziom akceptowanego przez fundusz ryzyka w stosunku do potencjalnych zysków.

Ważne są również koszty, jakie będziemy ponosić nabywając jednostki uczestnictwa. O tego ile zapłacimy, zależeć będzie także w ostatecznym rozrachunku nasz zysk. Pamiętajmy, że w zależności od strategii funduszu, prowizje wahają się od 0 do 4 proc. (im bardziej agresywny fundusz, tym wyższa opłata). Do tego dochodzi również podatek od inwestycji kapitałowych w wysokości 19 proc. osiągniętego zysku.

W przypadku portfeli z określonym terminem realizacji (np. w funduszach zamkniętych), należy dokładnie ustalić czas ich funkcjonowania na rynku.

Jednym z bardziej istotnych elementów jest także sposób wypłaty przyszłych dochodów. Warto wcześniej wiedzieć np. czy fundusz realizuje część wypłat w trakcie trwania inwestycji, czy też aby odzyskać zainwestowaną gotówkę niezbędne jest umorzenie jednostek uczestnictwa.

Zobacz też:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24678 )
Array ( [docId] => 24678 )