Cena ropy i innych surowców raczej bez zmian

Data: 26-10-2013 r.

W najbliższym czasie nie będzie istotnego wzrostu cen ropy i innych surowców, być może wzrośnie cena produktów rolnych, ponieważ we wrześniu gospodarka amerykańska zmagała się z trudnościami, a oczekiwania dotyczące wzrostu w Chinach są nadal umiarkowane. Gospodarki wschodzące zostały zepchnięte do defensywy po ucieczce kapitału, którą obserwowaliśmy w wielu z tych państw w trzecim kwartale.

Po okresie letnim, w którym obserwowaliśmy liczne zakłócenia podaży i na krótki czas powróciły napięcia geopolityczne w Syrii, fundamenty światowych cen ropy z dużym prawdopodobieństwem przyczynią się do utrzymania cen w nadchodzących miesiącach na stabilnym poziomie.

Cena ropy Brent

W tym roku cena ropy Brent utrzymywała się w przedziale 22 dolarów i pomimo dwóch prób odbicia w lutym i w sierpniu, zachowanie cen w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wskazuje, że roczna średnia cena będzie najniższa od 2010 r. Zakłócenia podaży, które nastąpiły wcześniej tego roku, w szczególności w Libii, zaczęły obecnie słabnąć, dlatego już w października powinna rozpocząć się odbudowa światowych zapasów ropy. W istocie proces ten powinien dodatkowo zyskać na znaczeniu w efekcie trendów sezonowych.

Cena ropy bez zmian


Światowy rynek ropy powinien pozostać w stanie równowagi, a wraz z oczekiwanym wzrostem popytu w 2014 r. nastąpi wzrost podaży, wzmacniany przez nadal rosnącą produkcję niekonwencjonalną w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenia geopolityczne zmienią cenę ropy

Jednak nie można wykluczać kolejnych wydarzeń o charakterze geopolitycznym, które zwykle gwałtownie, choć krótkoterminowo, wpływają na ceny, ponieważ rynek zazwyczaj dość szybko uwzględnia w wycenach premię za ryzyko. Dwa główne czynniki w ostatnim kwartale, które potencjalnie wywrą pewną presję spadkową na ceny w okolicach Nowego Roku, to powolny powrót ropy libijskiej oraz szansa na zniesienie sankcji wobec Iranu.

Ole Hansen, Saxo Bank


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24948 )
Array ( [docId] => 24948 )