Ekspertyza dzieła sztuki nie daje pełnej gwarancji

Data: 24-11-2013 r.

Nie każdy inwestor chcący lokować środki na rynku sztuki ma odpowiednią wiedzą na temat wartości konkretnego dzieła, które chciałby nabyć. Istnieje też ryzyko nabycia falsyfikatu. Warto więc zadbać o dokument, który będzie stanowił gwarancję, że dzieło jest autentyczne, a inwestycja pewna.  

Niestety w Polsce, aby napisać opinię dzieła sztuki nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Sprawa ta nie jest uregulowana przez prawo.

 

Ekspertyza powinna być opinią historyka sztuki, specjalisty w twórczości danego autora lub określonej dziedzinie sztuki. Powinna także potwierdzać autentyczność dzieła oraz kto jest jego autorem.

Wszystkie obiekty wystawiane do sprzedaży przez domy aukcyjne czy prestiżowe galerie są opiniowane przez ekspertów. Niestety, w obiegu nie brakuje również ekspertyz autorstwa młodych absolwentów historii sztuki, czy doktorantów, którzy zupełnie nie znając realiów rynku, ani nie będąc świadomymi zagrożenia falsyfikatami puszczają w obieg wątpliwej jakości dokumenty.

Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich ogłosiło na swojej stronie wzór, jak powinien wyglądać taki dokument. Wedle wymagań SAP-u na ekspertyzie powinny znajdować się wszystkie dane adresowe jej autora, łącznie ze szczegółowym adresem pocztowym oraz adresem email. Dzieło powinno być w najmniejszych detalach opisane (materiał, technika, nalepki, sygnatura), a jego wymiary powinny być podane z dokładnością do 1 mm.

Argumentacja na rzecz określenia autentyczności powinna dotyczyć wszystkich aspektów: historycznego (np. zgodność z datami określonych wydarzeń i datami powstania innych, podobnych obrazów), stylistycznego (np. podobieństwo do innych kompozycji tego autora), technicznego (np. użycie charakterystycznego dla artysty rodzaju farb, sposobu kładzenia farb na płótno), a ponadto analizy sygnatury, łącznie z jej porównaniem do innych znanych tego autora.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33184 )
Array ( [docId] => 33184 )