Nowe monety kolekcjonerskie i nowa polityka ich sprzedaży w NBP

Data: 17-11-2013 r.

Od marca 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi zmiany w dystrybucji monet i banknotów kolekcjonerskich. Będą też nowe kolekcje do kupienia. Bank powróci do ustalania tzw. ceny emisyjnej, za którą będzie można nabyć monety m.in. w sklepie internetowym banku.

Zarząd NBP po analizach potrzeb konsumentów i zbadaniu rynku kolekcjonerskiego ustalił i przyjął nową politykę emisji i sprzedaży wartości kolekcjonerskich. Jak podaje Bank Centralny nowe numizmaty będą promowały postawy obywatelskie, ważne wydarzenia, oraz zagadnienia społeczne. Staranny dobór tematów, w połączeniu z wysokimi walorami artystycznymi, ma na celu poszerzyć krąg kolekcjonerów.

Część zmian już wdrożono. NBP już teraz ograniczył nakłady emitowanych monet, powrócił do konkursów na ich projekty, uprościł komunikację z klientami oraz rozpoczął numizmatyczną działalność edukacyjną.

Od marca bank powróci do ustalania tzw. ceny emisyjnej, za którą będzie można nabyć monety i banknoty kolekcjonerskie w oddziałach okręgowych i sklepie internetowym banku. Utrzymany zostanie algorytm redukcji na wypadek popytu przewyższającego nakład oraz obowiązek przedkładania gwarancji bankowych przez dystrybutorów.

Planowane jest także do końca 2014 r. zaprzestanie sprzedaży emisji starszych niż 24 miesiące. Zasada ta będzie dotyczyła także nowych kolekcji – po upływie 24 miesięcy od daty emisji nie będą one oferowane przez NBP do sprzedaży. Będzie je można nabyć na rynku wtórnym w sklepach numizmatycznych i u dystrybutorów hurtowych.

Nowe kolekcje już wkrótce do nabycia

Od maja 2014 roku NBP rozpocznie emisję monet o nominale 5 zł z okolicznościowym wizerunkiem w tzw. standardzie obiegowym (masa i rozmiar identyczne z obecnymi monetami 5 zł). Ich emisje będą miały miejsce zazwyczaj dwa razy w roku. Zastąpią one emitowane dotychczas monety okolicznościowe o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold. Koncepcję serii 5-złotówek o nazwie „Odkryj Polskę” zaprojektują młodzi ludzie, których NBP chce zachęcić do kolekcjonowania monet.

Jeszcze w tym roku kolekcjonerzy będą mieli okazję do nabycia dwóch monet. Dziesięciozłotową upamiętniającą 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego ze stopu złota będzie można nabyć za 200 zł, oraz srebrną za 10 zł jeszcze w listopadzie. Natomiast w grudniu pojawi się moneta 2-złotowa z serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej – Agnieszka Osiecka”.

Źródło: NBP


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24966 )
Array ( [docId] => 24966 )