Zmienne trendy na rynkach rolnych

Data: 30-11-2013 r.

Cena cukru spadła o ponad 11% w ciągu ostatniego miesiąca po tym, jak gorączka spekulacyjna pod kątem zwyżki cen okazała się całkowicie nietrafiona, gdyż dane fundamentalne okazały się niekorzystne. W związku z tym cukier miał najgorsze wyniki w całym sektorze rolnym i odznaczał się najsilniejszym negatywnym impetem, który utrzymuje się już ponad 3 tygodnie.

Ceny żywca wołowego nadal wykazują trend spadkowy, ale w ciągu ostatnich 48 godzin nastroje gwałtownie się poprawiły, do czego przyczyniły się wiadomości od firm paczkujących mięso, które zanotowały przyrost zapotrzebowania w związku z okresem świątecznym. Jednocześnie podaż jest ograniczona, co spowodowało największy skok cen od ponad trzech miesięcy.

Ceny kukurydzy nadal są niestabilne w wyniku obfitych zbiorów i utrzymują się w pobliżu najniższych poziomów od roku 2010. Jednak niedawne osłabienie dolara przyczyniło się do stabilizacji cen na dostawy marcowe, gdyż dzięki niemu poprawia się konkurencyjność amerykańskiej kukurydzy na rynku międzynarodowym. Impet pozostaje negatywny, ale wykazuje oznaki osłabienia, co mogłoby sugerować stabilizację cen na poziomie 4,16-4,35 USD za buszel. Rekordowe zbiory już się niemal zakończyły, więc potencjał wzrostów poza wspomniany poziom wydaje się obecnie ograniczony.

Ceny pszenicy w Chicago dalej stabilizują się powyżej kluczowego wsparcia na poziomie 6,50 USD za buszel, a oznaki problemów ze zbiorami w Australii i Argentynie mogą stanowić pewne wsparcie, także ze względu na relatywnie niską cenę pszenicy amerykańskiej na międzynarodowych rynkach eksportowych. Obecnie jest ona tańsza od europejskiej, ale z powodu wyższych kosztów transportu Francja wygrywa przetargi na sprzedaż do Egiptu, największego odbiorcy na świecie.

W połowie listopada ceny obu odmian kawy odbiły się z wieloletnich dołków, odzyskując pozytywny impet. Przewiduje się, że Wietnam uzyska rekordowy zbiór kawy Robusta, ale producenci wstrzymują sprzedaż, co przyczynia się do stabilizacji ceny. Spekulacyjne zasoby kontraktów na obie odmiany kawy nadal wykazują przewagę netto pozycji długich, a w ciągu tygodnia zakończonego 19 listopada w pewnym stopniu te krótkie pozycje pokrywano. Dalsze wzrosty mogą być ograniczone ze względu na dobre zbiory w tym roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33188 )
Array ( [docId] => 33188 )

Array ( [docId] => 33188 )