Polityka znów wpływa na ceny ropy

Data: 27-11-2013 r.

Po informacji, że Iran oraz państwa z grupy P5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) zawarły wstępne porozumienie co do programu nuklearnego, w ciągu jednej nocy cena ropy Brent spadła o blisko 3 dolary.  

Dzięki wspomnianemu porozumieniu zelżeje część sankcji ekonomicznych nałożonych w ciągu ostatniego roku, co powinno natychmiast odciążyć irańską gospodarkę, znajdującą się w nie najlepszej kondycji. Jednak na tym etapie wszystkie środki pomocowe uważa się za tymczasowe, ponadto zostaną one skierowane do sektorów niezwiązanych z ropą. W ustalonym w obecnym porozumieniu sześciomiesięcznym okresie przejściowym zaplanowano przeprowadzenie dalszych negocjacji.

 

W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom po podpisaniu porozumienia stwierdzono, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy eksport ropy z Iranu nie może wzrosnąć i nadal powinien ograniczać się do ok. 1 miliona baryłek dziennie. Od nałożenia sankcji na początku 2012 r. eksport irański zmalał o 60%, co kosztowało ten kraj ponad 80 mld USD przychodu.

W najnowszym raporcie agencja IEA oszacowała, że irański eksport spadł w październiku do 715 000 baryłek, z ok. 1,26 mln w poprzednim miesiącu, można się więc spodziewać niewielkiego wzrostu dostaw ropy. Wydaje się jednak, że ogólne skutki będą ograniczone, przynajmniej przez najbliższe sześć miesięcy.

W dalszej perspektywie możliwe, że zarówno ropa irańska, jak i libijska popłyną swobodniej, co może ostatecznie przynieść dodatkową podaż rzędu ponad 2 milionów baryłek dziennie. Przekraczałoby to przewidywany wzrost popytu w nadchodzącym roku, a jeśli Arabia Saudyjska nie powstrzyma tego procesu poprzez redukcję własnych dostaw, globalne ceny ropy mogą w końcu dojść do poziomu znacznie niższego niż obecny.

Ole Hansen, Saxo Bank


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33186 )
Array ( [docId] => 33186 )

Array ( [docId] => 33186 )