Jak można zainwestować w whisky

Autor: Siudowska Dorota
Data: 14-06-2012 r.

Whisky budzi ostatnio wiele emocji wśród inwestorów. Wzrost zainteresowania whisky wśród konsumentów oraz kolekcjonerów widać na aukcjach i w sklepach. Padają kolejne cenowe rekordy. Ostatnio butelkę sprzedano nawet za... 125 tys. funtów! A jak można w Polsce zainwestować w whisky? Jak wygląda taka inwestycja? Ile trzeba mieć na start?

W Polsce zainwestować w whisky można za pośrednictwem firmy Wealth Solutions. Usługa ta oferowana jest w ramach współpracy z World Whisky Index - jedyną na świecie internetową platformą obrotu whisky.

Minimalna kwota jaką trzeba mieć aby zainwestować w whisky to 5 tys. euro, czyli ok. 23 tys. zł. Taka kwota pozwala bowiem na odpowiednią dywersyfikację portfela na różne rodzaje whisky.

Inwestowanie w whisky może przebiegać w trzech wariantach:

  • fizyczny zakup kolekcjonerskich butelek whisky i wystawienie ich na World Whisky Index
  • zakup beczki whisky (lub jej części) w Szkocji, zabutelkowanie oraz wystawienie wszystkich butelek na sprzedaż
  • zbudowanie portfela mieszanego: zakup butelek kolekcjonerskich oraz beczki (lub jej części)

Zakupione trunki mogą być przechowywane w ubezpieczonym magazynie w Amsterdamie, bądź zostać przesłane do klienta na jego koszt.

Rekomendowany horyzont inwestycji to 3 - 5 lat, jednak dzięki dostępowi do platformy World Whisky Index, inwestorzy mają możliwość zbycia części lub całości portfela w dowolnym momencie.

Decydując się na inwestycję w whisky trzeba liczyć się z opłatą wstępną (wynosi ona od 8 do 15% w zależności od kwoty inwestycji) oraz z opłatą za zarządzanie - 2,5% rocznie (liczona od kwoty wydanej na zakup whisky). W przypadku sprzedaży whisky za pośrednictwem platformy Word Whisky Index pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 0,5 % od wartości sprzedawanej whisky.

oprac. na podst. Wealth Solutions


Zobacz także:

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Moim zdaniem aktywa typu whisky, wino i sztuka są świetnym sposobem na dywersyfikację portfela i ryzyka. W obecnej sytuacji szczególnie cieszę się, że mam w swoim portfelu kilkanaście beczek szkockiej - alkohole premium zawsze dobrze się trzymały w czasach kryzysu - tutaj piszą, że podobnie może być i tym razem: https://stilnovisti.pl/aktualnosci/dynamiczny-wzrost-rynku-alkoholi-premium

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24877 )
Array ( [docId] => 24877 )