Kosmiczne pamiątki, nieziemskie zyski

Data: 19-11-2013 r.

Niewielu osobom udało się wcielić w życie marzenie o spacerze po księżycu. Grono astronautów, którzy mieli możliwość stąpania po srebrnym globie jest bardzo skąpe i liczy zaledwie 12 osób. Ale rynek kosmicznych pamiątek ma się całkiem nieźle i pozwala na ciekawe inwestycje.

Oczywiście najdroższe są pamiątki związane z Neilem Armstrongiem, który wylądował na księżycu w 1969 r. Ostatnim z listy najlepiej dających zarobić astronautów jest Harrison Schmitt, który dokonał tego samego w 1972 r. Wszyscy są uczestnikami amerykańskiego programu Apollo. Z tego zacnego grona dziś żyje już tylko osiem osób. Warto dodać, że Neil Armstrong zaprzestał wypisywania autografów w 1994 r. Od tego czasu coraz rzadziej można je spotkać na rynku dóbr kolekcjonerskich.

 

Taki stan rzeczy przekłada się na zawrotne ceny pamiątek związanych z tymi astronautami. Karta nawigacyjna używana przez Armstronga oraz Aldrina podczas misji Apollo XI została sprzedana w 2009 r. za 218 tys. dolarów. Z kolei 1 listopada br. na aukcji w Dallas amerykańska flaga z misji Apollo 11 została sprzedana za 72 tys. dolarów, przy wycenie wysokości 25-35 tys. W 2000 r. kolekcja autografów wszystkich trzech członków tej samej misji była warta 2 tys. funtów, a już 10 lat później prawie 9 tys.

Zyskowne autografy astronautów

Według danych PFC40 Autograph Index autografy astronautów, którzy stąpali po księżycu zdrożały w ciągu ostatnich 12 lat o 617%, a samego Armstronga o ponad 1200%. Jego autografy były również jednymi z najzyskowniejszych na całym rynku.

Wszelkie przedmioty związane z programem Apollo cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku aukcyjnym, ale nie tylko one mogą osiągać zawrotne ceny. W październiku przebojem jednej z amerykańskich aukcji był model radzieckiej sondy Wenera 4, który został wykonany w skali 1:10 przez inżynierów z NPO Lavochkin w 1967 r. W tym samym roku oryginalna sonda Wenera 4 wylądowała na powierzchni Wenus i dzięki niej pierwszy raz w historii człowiekowi udało się zbadać atmosferę innej planety. Jej model został sprzedany w ubiegłym miesiącu za 16 tys. dolarów. Takich przykładów można podać więcej, ale oczywiście nie każdy przedmiot związany z podbojem kosmosu będzie dobrą lokatą kapitału.

Źródło: Wealth Solutions

Piotr Kowalski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24968 )
Array ( [docId] => 24968 )