Listopadowe obligacje 13-letnie z progresywnym oprocentowaniem

Data: 30-10-2013 r.

Już w listopadzie Ministerstwo Finansów wyemituje serię krótkich obligacji oszczędnościowych, które wykupi po 13 miesiącach. Będzie to emisja jednorazowa, a dla inwestorów szansa na 3-procentowy zarobek w skali roku.

Obligacje będą oprocentowane na 3% w skali roku, ale przez pięć miesięcy stawka wyniesie 1%, przez kolejnych siedem – 3%, a w trzynastym miesiącu oprocentowanie skoczy do 13%. Resort finansów wzoruje się więc na bankach, które często oferują klientom tzw. lokaty progresywne. Odsetki kapitalizowane będą co miesiąc, ale ze względu na formę oprocentowania wcześniejsze przedstawienie papierów do wykupu będzie nieopłacalne.

 

Wraz z zaoferowaniem Listopadowej 13-tki, bo tak nazywać będą się krótkoterminowe obligacje, resort finansów jednocześnie podwyższy z 3 do 3,2% kupon dla obligacji dwuletnich. Oprocentowanie pozostałych serii pozostanie na niezmienionym poziomie – trzyletnie papiery w pierwszym okresie oprocentowane będą na 3,3% w skali roku (później odsetki będą równe stopie WIBOR 6M), zaś oprocentowanie obligacji cztero- i dziesięcioletnich papierów w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wyniesie odpowiednio 3,5 i 4% (później natomiast 1,25 i 1,5 pkt proc. powyżej inflacji).

Udział poszczególnych typów obligacji w comiesięcznej sprzedaży


Źródło: Open Finance na podst. danych MF

We wrześniu sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 158,6 mln zł, z czego 35,9% pochodziło z transakcji zamiany, co znaczy, że faktycznie inwestorzy indywidualni przeznaczyli na zakup papierów dłużnych niespełna 102 mln zł. Wrześniowa sprzedaż była nieznacznie powyżej tegorocznej średniej, ale trudno uznać ją za sukces.

Skala odpływu środków z bankowych lokat jest kilkukrotnie większa. Przez siedem miesięcy z depozytów terminowych wycofano 21,2 mld zł, a na zakup obligacji skarbowych przeznaczono w tym czasie 1,1 mld zł (661 mln zł licząc bez transakcji zamiany).


Tagi: obligacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24956 )
Array ( [docId] => 24956 )