Niekorzystny tydzień dla giełd towarowych 

Data: 05-11-2013 r.

Ubiegły tydzień był zły dla giełd towarowych, w szczególności w odniesieniu do towarów, których produkcja rozciąga się od pól Wietnamu, przez Brazylię, po równiny Stanów Zjednoczonych. W efekcie dużej podaży, do której przyczyniły się tegoroczne idealne warunki upraw, wiele towarów rolnych znalazło się pod znaczną presją sprzedaży.  

Indeks 19 głównych towarów DJ-UBS stracił ponad dwa procent i osiągnął najniższy poziom od trzech miesięcy. Najbardziej ucierpiał sektor rolny: według serwisu Bloomberg News, kawa Arabica i kukurydza CBOT osiągnęły odpowiednio cztero- i trzyletnie dołki, a bawełna odnotowała największy gwałtowny spadek od 1979 r.

Metale szlachetne po raz pierwszy od trzech tygodni straciły na wartości po utrzymaniu kluczowego oporu, natomiast szybko umacniający się dolar i rosnące rentowności obligacji przyczyniły się do usunięcia niektórych poziomów wsparcia odnotowanych w październiku. Na tę rundę sprzedaży załapał się ostatecznie również rynek energii, w szczególności ropa WTI, która ucierpiała na skutek spowolnienia popytu ze strony rafinerii, a także znany z wahań cen gaz ziemny, który spadł w tym tygodniu o ponad siedem procent.

Dalsza presja na złoto

Po gwałtownych wahaniach w najwęższym miesięcznym przedziale od marca, na koniec października złoto zdołało odnotować mniej więcej niezmienioną cenę.

Inwestycje w produkty notowane na giełdzie – złoto – zmiana w ujęciu miesięcznym

Źródło: Saxo Bank

Inwestorzy dokonujący lokat w złoto za pośrednictwem produktów notowanych na giełdzie w październiku nadal ograniczali swoje pozycje, co według danych Bloomberg oznacza dziesiąty miesiąc z rzędu takich redukcji. W istocie redukcje osiągnęły najwyższy poziom od lipca, a bez wsparcia ze strony tej ważnej grupy inwestorów możliwości wzrostu ceny złota w krótkim terminie wydają się ograniczone.

Wsparcie dla złota odnotowane w efekcie spadających rentowności obligacji po wrześniowej decyzji o niewdrażaniu programu ograniczania skupu obligacji w USA wydaje się utrzymywać po tym, jak rentowności dziesięcioletnich obligacji uzyskały wsparcie, a następnie odbiły się od poziomu 2,47%. Stanowiło to zniesienie o 38,2% dużego wzrostu rentowności w okresie od maja do września.

Możliwe zawężenie spreadu Brent/WTI

W ostatnich kilku tygodniach obydwa globalne benchmarki ropy naftowej kształtowały się przeciwstawnie wobec siebie. Wynika to m.in. z dodatkowego osłabienia na rynku amerykańskim ze względu na obecny okres sezonowego niższego popytu ze strony rafinerii, które przeprowadzają prace konserwacyjne, jak również na sezonowe przejście z produkcji benzyny na destylację. Od września popyt ze strony rafinerii spadł o ponad 1 mln baryłek dziennie, a biorąc pod uwagę utrzymujący się wzrost produkcji krajowej w Stanach Zjednoczonych, która przy 7,8 mln baryłek dziennie osiągnęła najwyższy poziom od 1989 r., wszelkie obniżenie popytu stanowi ryzyko spadku cen.

Ropa WTI i ropa Brent

W efekcie cena ropy WTI osiągnęła czteromiesięczny dołek, natomiast cena ropy Brent pozostała w przedziale, uzyskując pewne wsparcie w wyniku przerw w dostawach, w szczególności w Libii. Strajki w ogarniętym konfliktem państwie północnoafrykańskim przyczyniły się do spadku eksportu o dwie trzecie w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24958 )
Array ( [docId] => 24958 )