Oprocentowanie obligacji w październiku na niezmienionym poziomie

Data: 03-10-2013 r.

Ministerstwo Finansów zdecydowało o utrzymaniu oprocentowania obligacji skarbowych na niezmienionym poziomie już w piątym kolejnym miesiącu. W październiku MF wyemituje papiery dłużne na kwotę 2,5 mld zł.

Oprocentowanie 2-letnich obligacji oferowanych w październikowej emisji wynosi 3% w skali roku. W przypadku pozostałych papierów dłużnych oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla 3-latek - 3,30%, 4-latek - 3,50% oraz dla 10-latek – 4%. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym – w październikowej emisji mnożnik i marże również zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich, których odsetki są wyliczane raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M i mnożnik - nadal w wysokości 1. Oznacza to, że – decydując się na Obligacje Skarbu Państwa – nabywamy instrument o oprocentowaniu równym stawce rynkowej depozytów międzybankowych.

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie raz w roku, wyliczane na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Identyczny mechanizm obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich, ale tutaj wyższa jest mara, która wynosi 1,50%.

Oferta obligacji skarbowych

Rodzaj Obligacji Szczegóły oferty
Obligacje 2-letnie
DOS1015
Oprocentowanie wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.
Obligacje 3-letnie
TOZ1016
Oprocentowanie dla pierwszego okresu odsetkowego wynosi 3,30% (odsetki naliczane są w sześciomiesięcznych okresach odsetkowych). Począwszy od drugiego okresu odsetkowego stopa odsetkowa wyliczana jest w oparciu o iloczyn stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnik wynoszący 1,00. Łączna wartość nominalna oferowanych w tej emisji obligacji to 500 mln złotych.
Obligacje 4-letnie
COI1017
Oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50% (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych). W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25%. Łączna wartość nominalna to 500 mln złotych.
Obligacje 10-letnie
EDO1023
Oprocentowanie wynosi 4,00% w pierwszym roku oszczędzania (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych). Marża w kolejnych latach jest stała: 1,50%. Łączna wartość nominalna wynosi 500 mln złotych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Piotr Kowalski


Zobacz także:


Tagi: obligacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24919 )
Array ( [docId] => 24919 )