Rynki zaskoczone danymi makro i decyzją ECB

Data: 08-11-2013 r.

Europejski Bank Centralny (ECB) zaskoczył decyzją o obniżce stóp procentowych, która pokazała dużą determinację banku centralnego w walce ze zbyt niską inflacją. Amerykańska gospodarka zaskoczyła bardzo dobrymi danymi.

Zaskakujący i mocny spadek inflacji w strefie euro (październik), przy utrzymującej się rekordowo wysokiej stopie bezrobocia (wrzesień) oraz w sytuacji, gdy ożywienie pozostaje najwyżej umiarkowane, wymusiło na Europejskim Banku Centralnym (ECB) poluzowanie polityki pieniężnej. Bank obciął stopę refinansową o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 0,25%, utrzymując jednocześnie stopę depozytową na poziomie 0%.

Rynek nie był przygotowany na cięcie stóp procentowych i ta decyzja banku bardzo mocno zaskoczyła inwestorów. Nie sam fakt, że koszt pieniądza spadł, ale to, że stało się to już na listopadowym posiedzeniu. Oczekiwano bowiem dopiero zapowiedzi takiego kroku. W tej sytuacji zupełnie naturalna była przecena wspólnej waluty.

ECB tnąc stopy zasygnalizował, że podobnie jak Bank Japonii, czy Rezerwa Federalna, jest zdeterminowany doprowadzić inflację w okolice celu inflacyjnego, czyli w okolice 2%.

W tym samym czasie ze Stanów Zjednoczonych płynęły zaskakująco dobre dane makroekonomiczne. W III kwartale amerykańska gospodarka przyspieszyła do 2,8% z 2,5% kwartał wcześniej. To była sporą niespodzianką. Oczekiwano bowiem wzrostu na poziomie 1,9%.

Jeszcze większą niespodziankę sprawił miesięczny raport z rynku pracy w USA. W październiku wprawdzie stopa bezrobocia wzrosła do 7,3%, ale zatrudnienie w sektorze pozarolniczym podskoczyło o 204 tys., a nie o 125 tys. jak przewidywano. Dodatkowo skorygowane zostały w górę wyniki z poprzednich miesięcy. W efekcie średni wzrost zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach przekroczył 200 tys.

Seria zaskakująco dobrych danych z USA może przyspieszyć podjęcie przez Fed decyzji o rozpoczęciu ograniczenia QE3. Dotychczas rynkowy konsensus mówił, że stanie się to w marcu 2014 roku, gdy Fed-em będzie już kierować Janet Yellen.

Marcin Kiepas, Admiral Markets

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24962 )
Array ( [docId] => 24962 )