Sygnały ostrzegawcze na rynku surowców rolnych

Data: 08-12-2013 r.

W perspektywie krótkoterminowej notowania większości kontraktów opartych na najważniejszych produktach rolnych nadal wykazują trend wzrostowy, jednak pojawiło się kilka sygnałów ostrzegawczych. Dotyczy to przede wszystkim sektora tzw. surowców miękkich, gdzie niedawne ożywienie cen obu rodzajów kawy traci rozpęd.  

Podobnie jest na rynku kontraktów na kakao, gdzie fundusze hedgingowe przez ostatnie kilka miesięcy budowały sporą przewagę długich pozycji netto.

 

W rezultacie na dzień 26 listopada br. przewaga netto długich pozycji na kontraktach na kakao osiągnęła takie rozmiary, że jej zniwelowanie wymagałoby wolumenu odpowiadającego sześciu dniom przeciętnych obrotów na nowojorskim kontrakcie na cukier i pięciu dniom obrotów na londyńskim kontrakcie na kakao.

Ceny kawy ponownie znalazły się pod pewną presją sprzedażową. Notowania Robusty oddały większą część z 7% zysków, kiedy to rynek zareagował na wiadomość o spadku zapasów ze względu na mniejszy o jedną trzecią eksport z Wietnamu w listopadzie.

Obraz techniczny sugeruje, że trend wzrostowy utrzymujący się od odbicia na początku listopada narażony jest teraz na pojawienie się formacji flagi spadkowej, co może sygnalizować powrót w okolice dołków, a nawet zejście w jeszcze niższe rejony.

Ceny kontraktów na cukier nadal wykazują trwały trend spadkowy, od października bezustannie wędrując w dół. Straty odnotowano w ciągu 25 spośród 27 dni giełdowych. W miarę zbliżania się kursu do lipcowego dołka na poziomie 16,7 centów za funt może się pojawić pewne wsparcie, zwłaszcza w kontekście obecnej wartości 14-dniowego wskaźnika RSI, który wynosi 19,4 i sygnalizuje stan wyprzedania rynku.

W zeszłym miesiącu najważniejszym czynnikiem było tu likwidowanie przez fundusze hedgingowe długich pozycji - ich przewagę netto bardzo powoli zmniejszano. W przypadku przełomu i zejścia do nowego rocznego minimum może nastąpić pewna dalsza kapitulacja inwestorów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33196 )
Array ( [docId] => 33196 )