To był dobry rok dla inwestujących w whisky

Data: 30-11-2013 r.

18 proc. od początku roku i 160 proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Tyle zarobili właściciele kolekcjonerskich butelek szkockiej whisky. W whisky można inwestować samodzielnie bądź z pomocą funduszu.

Indeks IGS1000 śledzący ceny tysiąca butelek whisky wzrósł w ciągu pierwszych 9 miesięcy o 17,95 proc. Od końca 2008 r. wzrósł z kolei już o 163,04 proc. Węższy z indeksów IGS 100 w tym samym czasie zarobił już 353 proc.

Większość whisky dostępnej na rynku, to whisky blended, czyli mieszanka różnych destylatów. Inwestycyjnie można natomiast traktować jedynie rzadkie butelki whisky single malt. Takie, które wyróżniają się wiekiem, których podaż jest ograniczona, a jakoś została doceniona przez krytyków. Butelki te są przedmiotami kolekcjonerskimi i rzeczywiście można na nich sporo zarobić.

Stara i z zamkniętej destylarni

W ciągu ostatnich lat na rynku można było zauważyć pewne tendencje, które mogą wskazywać kierunek przy wyborze odpowiednich butelek. Najlepiej obrazują je zmiany do jakich doszło w składzie portfela 1000 najszybciej drożejących butelek whisky na rynku aukcyjnym.

Według firmy Whisky Highland wśród najlepiej zarabiających butelek w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się liczba whisky starych, przynajmniej 30-letnich. Tych w przedziale 30-39 lat było 14,9 proc. więcej, 40-49 lat o 5,3 proc. więcej, a ponad 50-letnich o 15,4 proc. Dobrych, starych butelek whisky jest bardzo mało i z tego powodu popyt na nie jest zawsze spory.

Drugą tendencją wartą odnotowania jest wzrost udziału whisky pochodzących z zamkniętych destylarni. Dwa lata temu w portfelu 1000 najszybciej drożejących butelek było ich 134, obecnie znajduje się ich już 206. Butelki takie stały się jeszcze rzadsze, ponieważ powoli kończą się zapasy starej whisky z wielu znanych destylarni.

Piotr Suchodolski, Wealth Solutions


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33187 )
Array ( [docId] => 33187 )