Kończy się bessa na surowcach rolnych

Data: 08-10-2013 r.

Ceny surowców rolnych, które spadały nieprzerwanie od dwóch lat, powoli zbliżają się do dołka z 2009 r. Dwuletnie spadki nie były jednak spowodowane nadzwyczajnymi klęskami urodzaju czy kataklizmami pogodowymi, ale wynikały z trwającej dekoniunktury gospodarczej. Wiele wskazuje jednak na to, że trend ten może się niebawem odwrócić.

Surowce rolne najbardziej ucierpiały w wyniku pogorszenia sytuacji gospodarczej na świecie. Do dołka cenowego z roku 2009 r. brakuje surowcom rolnym już tylko 20-50%. Przecena jest znacznie większa niż w przypadku surowców przemysłowych.

Sytuacja na rynkach produktów rolniczych uzależniona jest od kilku czynników: od podaży, na którą mają wpływ czynniki pogodowe, od globalnej koniunktury gospodarczej oraz od działań inwestorów finansowych szukających zysków także na rynkach towarowych.

Czynniki pogodowe oddziałują z reguły krótko i lokalnie. Niekorzystne zjawiska meteorologiczne mogą mieć co najwyżej wpływ na światowe ceny kawy czy kakao, których uprawa jest skoncentrowana jedynie w kilku miejscach globu. W ciągu kilku poprzednich lat, wyraźnie widoczny był na giełdach towarowych wpływ dwóch pozostałych czynników, czyli koniunktury gospodarczej oraz transakcji spekulacyjnych. Gwałtowne załamanie się notowań surowców rolnych po wybuchu globalnego kryzysu finansowego może świadczyć o skali działań instytucji finansowych, inwestujących na tych rynkach.

W przypadku większości towarów rolnych bessa rozpoczęła się w tym samym czasie – wiosną 2011 r. (kawa, bawełna, sok pomarańczowy, cukier). Na początku 2012 r. zaczęły spadać ceny pszenicy.

Zmiany notowań wybranych surowców rolnych od wiosny 2011 r. (w proc.)

Źródło: Stooq.pl.

Od niedawna niekorzystne tendencje ulegają odwróceniu. Od października 2012 r. notowania bawełny wzrosły o 21 proc. Od wiosny 2013 r. o ponad 20 proc. w górę poszły też ceny drewna, surowca ściśle związanego z przemysłem. Wiele wskazuje na to, że w kolejce do zmiany niekorzystnych tendencji już stoją notowania surowców typowo przemysłowych, jak metale oraz nośniki energii.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24927 )
Array ( [docId] => 24927 )