Emerytura na winie czyli pomysły na długoterminową inwestycję 

Data: 03-10-2013 r.

Wino to inwestycja, która jak żadna inna nadaje się do długotrwałego budowania majątku. To ciekawa propozycja dla osób, dla których emerytura z ZUS i OFE niesie ryzyko zbyt niskich przyszłych świadczeń.    

Wino Lafite Rothschild ze słynnego rocznika 1982, od momentu wejścia na rynek, 65-krotnie zwiększyło swoją wartość. Dzieje się tak dlatego, ponieważ z każdym rokiem maleje liczba dostępnych na rynku butelek, a chętnych do ich wypicia nie brakuje. W odróżnieniu od samochodu, wino z wiekiem jest coraz lepsze. Rekomendowany przez krytyków okres leżakowania dla najlepszych trunków z Bordeaux sięga kilkudziesięciu lat! Spadająca podaż i poprawiająca się jakość przekładają się na wzrost cen.

Inwestorzy powinni wziąć także pod uwagę fakt, że w przypadku wina brak jest „podatku Belki”. Wino nie jest bowiem instrumentem finansowym, lecz towarem, z którego sprzedaży zysk nie jest opodatkowany (pod warunkiem, że sprzedaż nastąpiła co najmniej po upływie 6 miesięcy od zakupu).

Wino inwestycyjne przechowasz w Londynie

Wino można kupić w formie już zabutelkowanego trunku lub wino en primeur, czyli bardzo młode, mające kilka miesięcy, które w beczkach spędzi jeszcze ok. 2 lata. Po tym okresie jest rozlewane do butelek i trafia na rynek. En primeur jest szansą na zakup wina na długo przed konsumentami, na początku wzrostu jego wartości.

Aby skutecznie inwestować w wino potrzeba co najmniej 2,5 tys. funtów (ok. 12 tys. zł). Taka kwota pozwala na stworzenie zdywersyfikowanego portfela zbudowanego z różnych gatunków win. Trzeba też pamiętać, że prowizja przy zakupie wynosi 10-15%, a rocznie trzeba wydać ok. 2,5% od zainwestowanej sumy tzw. opłaty za zarządzanie. Fizyczne przechowywanie win w jednej z londyńskich piwnic kosztuje ok. 15 funtów za skrzynkę rocznie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24921 )
Array ( [docId] => 24921 )