UOKiK: sposoby na nieuczciwe praktyki na rynku finansowym

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-08-2012 r.

Po aferze ze spółką Amber Gold, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zdecydowanie wesprzeć klientów, którzy korzystają z różnego rodzaju usług finansowych. W tym celu na stronie internetowej urzędu została uruchomiona zakładka z poradami ekspertów, którzy radzą, jak zachować się w określonych sytuacjach budzących nasze wątpliwości.

Porady mają być na bieżąco aktualizowane wraz z sygnałami i problemami zgłaszanymi przez konsumentów. Ważne są wszystkie wskazówki, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom na rynku finansowym.

Chodzi m.in. o dokładną weryfikację podmiotów, które zajmują się udzielaniem pożyczek, a następnie – po pobraniu różnego rodzaju opłat tzw. przygotowawczych – nie wywiązują się ze swoich obowiązków. To jeden z nagminnych przypadków, kiedy klienci – nieświadomi manipulacji – wpłacają gotówkę na poczet działań operacyjnych pożyczkodawcy – a następnie nie uzyskują ani pożyczki, ani też nie są w stanie odzyskać gotówki.

Dlatego tak ważna jest świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą przestępstwa – szczególnie, jeżeli nie czytamy dokumentów, które stanowią podstawę zawieranych przez nas transakcji.

Warto zwracać uwagę np. na zapisy dotyczące wszelkich opłat i prowizji, ale także informacje o możliwych zabezpieczeniach pożyczki. Umowa powinna także jasno precyzować całkowity koszt, jaki będziemy musieli ponieść decydując się na określoną ofertę.

 

Pamiętajmy także, że jakiekolwiek wątpliwości muszą zostać przez nas rozwiane przed ostatecznym zawarciem transakcji. Powinniśmy więc dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, a jeżeli są dla nas niezrozumiałe – żądać dokładnych odpowiedzi na każde pytanie.

Pułapką może być także osobowość prawna podmiotu, z którym zawieramy umowę. W przypadku, jeżeli będzie to osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to możemy mieć spore kłopoty. W takiej sytuacji bowiem nie będziemy objęci ochroną prawną, zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24889 )
Array ( [docId] => 24889 )