Idea TFI: klienci bez wypłat, portfel na sprzedaż

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-09-2012 r.

Inwestycje na rynku funduszy i zakup jednostek uczestnictwa w okresie globalnego kryzysu finansowego również obarczone są ryzykiem, podobnie jak ma to miejsce w segmencie akcyjnym. Lokując kapitał musimy więc dokładnie prześwietlić strategię inwestycyjną funduszu, poziom akceptowanego przez zarządzających ryzyka i w końcu skład samego portfela oraz znajdujących się w nim aktywów.

Takie działania są niezbędne aby uchronić się przed możliwymi niespodziankami i ewentualną stratą zainwestowanego kapitału. Przykładem może być tutaj fundusz Idea Premium, należący do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Idea, który – po kłopotach z płynnością finansową – jeszcze w lipcu tego roku zdecydował się na czasowe zawieszenie wypłat dla klientów.

Początkowo blokada miała obowiązywać przez krótki okres kilkunastu dni. Jednak po interwencji przedstawicieli TFI, Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się wydłużyć termin zawieszenia wypłat do 16 września 2012 roku.

Wszystko za sprawą braku środków niezbędnych do pokrycia wartości jednostek uczestnictwa, które inwestorzy zaczęli masowo umarzać po informacji o kłopotach funduszu. Doszło tutaj do swego rodzaju błędnego koła. Fundusz przekazując dane o coraz gorszych wynikach i kondycji finansowej, zniechęcał kolejnych klientów do pozostawania na rynku.

Ci ostatni z kolei dowiadując się o rosnących problemach, w jeszcze większym stopniu decydowali się na umorzenia, wywołując lawinę dyspozycji o wypłaty, którym fundusz w konsekwencji nie sprostał.

 

Przypomnijmy, że głównym powodem strat funduszu były nietrafione inwestycje w aktywa spółek budowlanych, których wycena na rynku dramatycznie spadła. Tutaj również kłopoty wynikały z pogorszenia kondycji finansowej, utraty płynności, a nawet – jak w przypadku spółki DSS budującej autostradę A2 – wniosku o upadłość.

Ostatecznie, oprócz zawieszenia wypłat z tytułu umorzenia jednostek, Idea TFI zdecydowała się również na sprzedaż portfela w funduszu Idea Premium SFIO.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24703 )
Array ( [docId] => 24703 )