Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową przy zakupie mieszkania

Kategoria: Kredyty
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 22-10-2012 r.

Wysokość kredytu jest uzależniona od wyliczonej zdolności kredytowej. Przed wystąpieniem do banku z odpowiednim wnioskiem, warto podjąć kilka działań, które zwiększą nasze możliwości.

Przychody kontra wydatki

Zdolność kredytowa ma ścisły związek z naszymi dochodami i oznacza możliwość spłaty zobowiązania w wyznaczonym czasie, z uwzględnieniem wszystkich innych kosztów oraz obciążeń. Mówiąc prościej, wysokość kredytu hipotecznego oraz jego raty powinny odpowiadać naszym możliwościom finansowym i nie kolidować z innymi wydatkami związanymi z utrzymaniem domu i rodziny. By to ustalić, pod uwagę brane są nie tylko dochody, ale między innymi historia kredytowa klienta, jego wiek, sytuacja rodzinna czy miejsce zamieszkania. Większość wyżej wymienionych kryteriów pozostaje stała, ale uważna analiza naszych finansów może pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej.

Zlikwiduj długi i zwiększ wiarygodność

Podstawowym działaniem będzie pozbycie się wszystkich dotychczasowych zobowiązań - spłata pożyczek, rezygnacja z kart kredytowych oraz limitów na koncie. Limit na karcie kredytowej czy tzw. debet to potencjalna okazja do zwiększenia zadłużenia, która automatycznie obniża naszą zdolność.

Kolejnym pomocnym działaniem będzie przejrzenie historii w Biurze Informacji Kredytowej. Możemy być pewni, że przy wyliczaniu bank skorzysta z danych BIK, warto więc być pewnym, że są one aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Banki są bardziej skłonne do podnoszenia zdolności, gdy przedstawimy ubezpieczenie kredytu. Jego formą może być zaciągnięcie zobowiązania razem z rodziną, na przykład rodzeństwem czy rodzicami.

Zdolność kredytową zmienia także wybór waluty - kredyty denominowane wymagają o około 20% większych możliwości niż te zaciągane w złotówkach. Naszą zdolność kredytową zwiększa również stałe zatrudnienie na umowie na czas nieokreślony, co jednak nie oznacza, że osoby pracujące w innym trybie nie mają szans na kredyt. Podstawą jest udokumentowanie ciągłości zarobków, sięgające wyznaczonego przez bank okresu.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25039 )
Array ( [docId] => 25039 )