Pożyczkę gotówkową należy wybierać rozsądnie

Kategoria: Kredyty
Data: 11-04-2013 r.

Osoby, które nie mają zdolności kredytowej by otrzymać pożyczkę w banku, często decydują się na skorzystanie z usług firm pożyczkowych. Sięganie po dość łatwo dostępne środki w postaci pożyczek gotówkowych powinno być poprzedzone dobrym rozeznaniem rynku, starannym przeanalizowaniem dokumentów i określeniem swoich potrzeb i możliwości spłacenia pożyczonych pieniędzy.

Przede wszystkim należy wiedzieć do czego potrzebne są nam pieniądze. Firmy pożyczkowe (w odróżnieniu od banków) nie zawsze pytają klienta o przeznaczenie pożyczanych środków. Najczęściej środki te są wykorzystywane do bieżącej konsumpcji, na szczególne zakupy, bądź też w nagłych przypadkach, gdy szybko potrzeba jednorazowego zastrzyku gotówki.

Kolejnym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z umową. Nie należy ufać jedynie reklamom, ulotkom czy namowom sprzedawcy. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy sprzedawca (doradca) umożliwi zabranie projektu umowy ze sobą i skonsultowanie go np. z doradcą finansowym. Sygnałem ostrzegawczym powinna być sytuacja, gdy sprzedawca nalega na szybkie, „tu i teraz” podpisanie umowy, sugerując np., że przepadnie niesamowita promocja.

Wszystkie postanowienia umowy bądź regulaminu powinny być zrozumiałe. Jeżeli coś jest niejasne, należy dopytać sprzedawcę, a ten powinien wyjaśnić zawiłe kwestie. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie opisane koszty pożyczki gotówkowej. Jeżeli w zapisach nie ma wyszczególnionych jakichś elementów kosztowych (np. prowizji, opłaty za wcześniejszą spłatę), należy o to szczególnie dopytać sprzedawcę, by nie być zaskoczonym dodatkowymi składnikami kosztów.

 

Pamiętajmy, że polskie prawo ogranicza obecnie maksymalną wartość odsetek od pożyczek. Nie mogą być one wyższe od czterokrotności stopy lombardowej, którą obecnie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła do 4,75% w skali roku. Zatem każdy kredyt lub pożyczka może być oferowana z maksymalnym oprocentowaniem w wysokości 19%. Jednak do kosztów związanych z oprocentowaniem należy doliczyć różnego rodzaju dodatkowe składniki kosztowe, które w skrajnych przypadkach mogą sprawić, że globalne koszty pożyczki będą sięgały kilkudziesięciu proc. w skali roku.

Przed spotkaniem z agentem bądź udaniem się do biura firmy pożyczkowej warto także zajrzeć na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego by sprawdzić, które z firm podlegają nadzorowi publicznemu.

Piotr Kowalski


Zobacz także:


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25044 )
Array ( [docId] => 25044 )