Będzie akcyza na wyroby gazowe

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 18-09-2013 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie uchwalili nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmieniony akt wprowadza akcyzę na wyroby gazowe, do których zaliczają się m.in. gaz ziemny oraz inne węglowodory. Zgodnie z założeniami projektu, znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym zacznie obowiązywać 1 listopada 2013 r.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym ma na celu implementację dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Jest ona również związana z upływającym 31 października 2013 r. zwolnieniem od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego dla celów opałowych. Po tej dacie Polskę obejmą regulacje unijne, przewidujące zwolnienie tych wyrobów z akcyzy tylko w konkretnych sytuacjach.

Nowe przepisy wprowadzają szczegółowe regulacje dotyczące zwolnień z opodatkowania akcyzą wyrobów gazowych. Szeroki katalog zwolnień od podatku akcyzowego dla wyrobów gazowych obejmuje nie tylko zwolnienia obowiązkowe przewidziane w przepisach unijnych, ale także zwolnienia nieobowiązkowe, czyli fakultatywne.

Zgodnie z założeniami nowelizacji z opodatkowania akcyzą zwolnione będą m.in.: podmioty zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych takie, jak: gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej. Nowelizacja wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym również definicję wyrobów gazowych, określa kim jest finalny nabywca gazowy oraz pośredniczący podmiot gazowy. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Źródło: Sejm RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25368 )
Array ( [docId] => 25368 )