Odliczanie podatku od zakupu posiłków dla pracowników

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 11-09-2013 r.

Spółka może dokonać odliczenia podatku od zakupu posiłków dla pracowników naliczonego z faktur dokumentujących ten zakup. Może również zaliczać na ich podstawie wydatki na nabycie posiłków do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten ma zastosowanie do firm zatrudniających pracowników, których praca związana jest z działalnością opodatkowaną spółki.

Prawo do odliczania podatku

Prawo do odliczenia podatku od zakupu posiłków dla pracowników przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku od zakupu posiłków dla pracowników nie jest przy tym konieczny bezpośrednio związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego

Jak czytamy w wyroku NSA z 29 marca 2011 r. (I FSK 571/10), „koniecznym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a transakcją opodatkowaną. Jednakże nie zawsze związek ten musi być tego rodzaju, by można było przypisać bezpośrednio dany wydatek do konkretnej transakcji opodatkowanej. W przypadku bowiem tzw. kosztów ogólnych, które stanowią element cenotwórczy w działalności gospodarczej podatnika, wydatki na ten cel zachowują także bezpośredni związek z działalnością, a podatnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu tych zakupów w takim zakresie, w jakim działalność ogólna daje prawo do odliczenia VAT”.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25362 )
Array ( [docId] => 25362 )