Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach prowadzenia firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 09-09-2013 r.

Czy należy opodatkować sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą spółki? Czy przychód z tego tytułu zalicza się do przychodu z działalności gospodarczej? Te wątpliwości przedsiębiorców rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny na wniosek rzecznika praw obywatelskich.

Niektóre sądy administracyjne twierdziły, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które:

  • nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz
  • nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. W związku z tym nie należy stosować opodatkowania sprzedaży nieruchomości przez spółkę.

Sądy administracyjne prezentowały również tezę przeciwną, polegającą na uznaniu, że brak formalnego ujęcia nieruchomości w ewidencji jest bez znaczenia dla zaliczenia przychodów ze sprzedaży nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej. Kluczowe znaczenie ma rzeczywiste wykorzystywanie składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż sam fakt wykorzystania nieruchomości.

Jak wskazała rzecznik praw obywatelskich przywołane powyżej wyroki wskazują, że art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do opodatkowania sprzedaży nieruchomości w spółce wywołuje rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zdaniem rzecznik uzasadnia to przedstawienie zagadnienia do rozstrzygnięcia przez poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25357 )
Array ( [docId] => 25357 )