Druga ustawa antykryzysowa da 251 mln zł na ochronę miejsc pracy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 14-10-2013 r.

Możliwość stosowania przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy – takie ułatwienie dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej przewiduje tzw. druga ustawa antykryzysowa. Dodatkowo firma będzie mogła uzyskać pomoc finansową na ochronę miejsc pracy.

W sumie 251 mln zł będą mogli otrzymać przedsiębiorcy na ochronę miejsc pracy do wykorzystania jeszcze w tym roku. 200 mln zł będzie pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Reszta to środki z Funduszu Pracy.

O pieniądze te będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, których dotknie spowolnienie gospodarcze lub kryzys ekonomiczny. Będą oni mogli ubiegać się o pomoc finansową na ochronę miejsc pracy w postaci m.in. świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Środki te będą mogły być wykorzystane na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym oraz na zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy – do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych. Pozostałą kwotę gwarantującą pracownikowi wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej finansować ma z własnych środków pracodawca.

Dodatkowo przedsiębiorcy będą mogli otrzymać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą one mogły zostać przeznaczone na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od świadczeń na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników.

Pracodawca, który będzie otrzymywał pomoc na ochronę miejsc pracy, będzie także zobowiązany zagwarantować pracownikom zatrudnienie przez okres 3 miesięcy łącznie po okresie pobierania świadczeń z tytułu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. W tym czasie nie będzie mógł wypowiedzieć im stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Teraz ustawą zajmie się Senat. Potem trafi ona do podpisu prezydenta. Jeśli nie będzie żadnych opóźnień, ustawa zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25413 )
Array ( [docId] => 25413 )