Etapy kontroli wykonania założeń budżetu

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 11-08-2013 r.

Celem planowania jest stworzenie pełnego i zamkniętego zespołu planów cząstkowych, dzięki którym można uwzględnić cele do realizacji na kolejny okres życia firmy oraz przyporządkować do tego odpowiednie środki. Podstawowym wynikiem planowania jest określenie budżetu firmy w procesie budżetowania.

Każdy plan należy sprawdzić i poddać kontroli. Pamiętajmy, że takie sprawdzenie wykonania budżetu firmy jest kontrolą typu ex post. Kontrola wykonania budżetu powinna przebiegać według ściśle określonego schematu postępowania. Można go podzielić na sekwencję 4 czynności:

 
  • Analizę wykonania i identyfikację odchyleń – porównanie zrealizowanych wyników z planowanymi i wychwycenie różnic pomiędzy nimi.
  • Ustalenie istotności odchyleń – ocenę, które wielkości najbardziej różnią się od planowanych w budżecie, a które są na tyle mało istotne, że można je pominąć w dalszej analizie.
  • Analizę przyczynowo-skutkową odchyleń – jakie były przyczyny niewykonania budżetu i jakie może to mieć konsekwencje dla firmy.
  • Decyzję o działaniach korygujących – opracowanie wariantów dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa i wybór najlepszego z nich.

Można spotkać się z poglądem, że jest niekorzystne, gdy wypracowane przychody są niższe lub koszty wyższe niż planowane. Jednak odchylenia „odwrotne” bywają również niebezpieczne, choć skutkują wypracowaniem zysku wyższego niż planowany. W takim przypadku ocena odchyleń tego rodzaju będzie zależała od przyczyn ich wystąpienia.

Pamiętajmy również, że jeśli w firmie wystąpią odchylenia uzyskane w efekcie weryfikacji wykonania zakładanego budżetu, należy dążyć do tego, żeby poznać przyczyny takiego zjawiska.Julita Zduńczyk,
doradca w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzaniaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25311 )
Array ( [docId] => 25311 )