Wpływ inflacji na wyniki finansowe firmy     

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 31-07-2013 r.

Zjawisko inflacji utrudnia porównanie sytuacji finansowej firmy w poszczególnych okresach. Wzrost przychodów czy kosztów nie wynika bowiem tylko i wyłącznie z działalności firmy, ale także ze wzrostu poziomu cen. Dotyczy to zarówno oceny przeszłości (analiza ex post), jak i prognoz finansowych (ocena ex ante).

Wpływ inflacji na wyniki finansowe firmy można uwzględniać w analizie na dwa sposoby:

  • albo konwertując dane na ceny stałe,
  • albo korygując o poziom inflacji uzyskane wskaźniki nominalne

Obie metody powinny dać zbliżone wyniki, jednak należy pamiętać że, niezależnie jaki sposób uwzględnienia czynnika inflacji w analizach wybierzemy, w odbiorze zewnętrznym, a w szczególności dla zarządu czy właściciela, lepiej wyglądają dane prezentowane w cenach bieżących. Pokazują one wyższą nominalną dynamikę sprzedaży, mimo że realnie wzrost jest niższy.

Odbiorcy zewnętrzni często bowiem porównują osiągnięte przez firmę wyniki z rynkowymi wskaźnikami – stóp procentowych, rentowności bonów skarbowych itp., które nie są skorygowane o wpływ inflacji.

Stosowanie cen stałych może być szczególnie przydatne w warunkach wysokiej inflacji, gdy realna wartość uzyskiwanych wyników firmy znacznie odbiega od wartości nominalnej. Stosując wtedy ceny bieżące, można łatwo popełnić błąd oceny, sugerując się wysokim wzrostem nominalnym, mimo że realnie wzrost był dużo niższy, a nawet – pomimo nominalnego wzrostu – realnie nastąpiła strata.

Generalnie za wysoką uznaje się zwykle inflację dwucyfrową, nie jest to jednak regułą. Dla oceny przedsiębiorstwa istotne będzie odniesienie poziomu inflacji do wskaźników firmy – jeżeli dynamika sprzedaży czy zysków kształtuje się na poziomie 2–3% rocznie, wtedy nawet inflacja 4% rocznie będzie znacząco wpływać na interpretację wyników.Julita Zdończyk
, doradca w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25295 )
Array ( [docId] => 25295 )