Opłacalność inwestycji – analiza

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 07-07-2013 r.

Każda firma chcąc się rozwijać musi inwestować. Zanim jednak wydamy jakiekolwiek pieniądze warto dokonać analizy opłacalności inwestycji i sprawdzić, czy dany wydatek rzeczywiście polepszy sytuację naszej firmy, czy nie doprowadzi jej do bankructwa.

Jeśli chcemy dokonać analizy opłacalności inwestycji musimy ocenić ryzyko, jakie jest wkalkulowane w takie przedsięwzięcia. Firmy w różny sposób mogą podchodzić do uwzględniania ryzyka w przygotowywanych inwestycjach. Do najczęściej wybieranych sposobów uwzględniania ryzyka poszczególnych projektów inwestycyjnych możesz zaliczyć:

 
  • korygowanie stopy procentowej wykorzystywanej w analizie poszczególnych projektów o tzw. premię za ryzyko. Projekty o wyższym ryzyku będą analizowane przy uwzględnieniu wyższej stopy dyskontowej niż projekty obarczone mniej­szym ryzykiem. Jest to najprostszy sposób na uwzględnienie różnorodnego poziomu ryzyka projektów. Podstawowa trudność w tej metodzie dotyczy sposobu różni­cowania stopy dyskontowej. Powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób określić ryzyko związane z realizacją danego projektu oraz jak przypisać do danego projektu odpowiedni dla niego poziom stopy dyskontowej;
  • wykorzystanie narzędzi rachunku prawdopodobieństwa przy ocenie przyszłych przepływów pieniężnych.

Zwróćmy uwagę, że obie metody pozwalają na uwzględnienie ry­zyka na etapie analizowania opłacalności projektów inwesty­cyjnych.

Inną metodą uwzględnienia ryzyka poszczególnych projektów inwestycyjnych jest analiza wrażliwości. Możemy ją stosować dla projektów, które według standardowych kryteriów okazały się opłacalne. Jest ona więc niejako ich uzupełnieniem.dr inż. Paweł Perz
, Zakład Bankowości i Finansów, WSIiZ w Rzeszowie
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25269 )
Array ( [docId] => 25269 )