Niekorzystne warunki rynkowe w planowaniu płynności finansowej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 04-11-2013 r.

Trendy cenowe na rynkach, przewidywana koniunktura gospodarcza, uwarunkowania polityczne, działania konkurencji to najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić przy planowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Zarząd musi zakładać alternatywne scenariusze dla przyszłości przedsiębiorstwa. Dwoma ważnymi czynnikami, które w głównej mierze będą warunkować planowanie płynności, będą:

  • przewidywalność założonych wpływów ze sprzedaży;

  • dostępność dodatkowego zewnętrznego finansowania na wypadek osiągnięcia mniejszych wpływów z działalności sprzedażowej. Musimy pamiętać w tym wypadku, że marża na całym asortymencie produktów nie będzie na tyle wysoka, aby zrównoważyć większy zastój w handlu przy uwzględnieniu dosyć wysokich kosztów stałych w dużej firmie.

Rozważmy taką sytuację: firma produkująca nawozy sztuczne dla rolnictwa planuje zwiększyć o kilka procent swój udział w rynku, a także zmienić w pewnym stopniu ofertę produktową przez modyfikację składu jednego z nawozów oraz wprowadzenie nowego.

Zakładając w planie rocznym podobną strukturę kosztów oraz wydatków jak rok wcześniej, a także nieco większe przychody w skali roku, kadra kierownicza powinna wziąć pod uwagę kilka czynników mogących zachwiać założeniami planu rocznego. Zaliczamy do nich m.in.:

  • trendy cenowe na rynku surowców;

  • przewidywaną koniunkturę na rynku nawozów (może być większa np. z tytułu „odrabiania strat” po klęskach żywiołowych, nieurodzaju czy kataklizmach lub mniejsza np. w następstwie ewoluujących nawyków żywieniowych społeczeństw;

  • uwarunkowania polityczne (np. system większych bądź mniejszych dopłat unijnych stymulujących agrobiznes);

  • ruchy najpoważniejszych konkurentów (fuzje, przejęcie czy też wejście na dany rynek).

Patrząc na te czynniki widzimy, że założenia poczynione co do kosztów i uzyskanych wpływów ze sprzedaży są obarczone pewnym prawdopodobieństwem nietrafienia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25435 )
Array ( [docId] => 25435 )