Niekorzystne warunki rynkowe w planowaniu płynności finansowej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 04-11-2013 r.

Trendy cenowe na rynkach, przewidywana koniunktura gospodarcza, uwarunkowania polityczne, działania konkurencji to najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić przy planowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Zarząd musi zakładać alternatywne scenariusze dla przyszłości przedsiębiorstwa. Dwoma ważnymi czynnikami, które w głównej mierze będą warunkować planowanie płynności, będą:

  • przewidywalność założonych wpływów ze sprzedaży;

  • dostępność dodatkowego zewnętrznego finansowania na wypadek osiągnięcia mniejszych wpływów z działalności sprzedażowej. Musimy pamiętać w tym wypadku, że marża na całym asortymencie produktów nie będzie na tyle wysoka, aby zrównoważyć większy zastój w handlu przy uwzględnieniu dosyć wysokich kosztów stałych w dużej firmie.

Rozważmy taką sytuację: firma produkująca nawozy sztuczne dla rolnictwa planuje zwiększyć o kilka procent swój udział w rynku, a także zmienić w pewnym stopniu ofertę produktową przez modyfikację składu jednego z nawozów oraz wprowadzenie nowego.

Patrząc na te czynniki widzimy, że założenia poczynione co do kosztów i uzyskanych wpływów ze sprzedaży są obarczone pewnym prawdopodobieństwem nietrafienia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25435 )
Array ( [docId] => 25435 )