Płynność finansowa firmy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 16-10-2013 r.

Planowanie płynności finansowej wpisuje się w całościowy plan działalności przedsiębiorstwa i w przypadku dużych podmiotów produkcyjnych stanowi nieodzowne dopełnienie założeń odnoszących się m.in. do produkcji i sprzedaży.

Z jednej strony oczekujemy, aby prognozowane przepływy finansowe były możliwie zgodne z realnymi wpływami i wydatkami odnotowanymi w ciągu roku, z drugiej wiemy, że istotniejszą funkcją tego planu jest jak najwcześniejsze ostrzeganie działów finansowych spółek o nadchodzących trudnościach w regulowaniu zobowiązań.

Dlatego warto skupić się na trzech podstawowych aspektach problemu, czyli: planowaniu płynności przy bazowaniu na planie rocznym, przygotowaniu planu operacyjnego i planowaniu w kontekście zdarzeń nieprzewidzianych.

 

Plan roczny a płynność finansowa firmy

Skonstruowanie planu rocznego leży u podstaw zapewnienia ciągłości działalności dużych firm na dynamicznie zmieniającym się rynku. W przypadku podmiotów oferujących niepowtarzalne bądź innowacyjne i do tego pożądane produkty sprawa wygląda dosyć prosto, gdyż jedynym ograniczeniem jest zdolność produkcyjna, przy praktycznie nieograniczonych możliwościach pozyskiwania kapitału i rozbudowy systemu dystrybucji.

W takim wypadku zaplanowanie przepływów finansowych nie nastręczy problemu, ponieważ odzwierciedlając spodziewane zyski i ukazując faktyczną przewagę wpływów nad wydatkami, plan ten ma szansę okazać się w dużym stopniu zbieżny z realnie notowanymi później przepływami finansowymi i jednocześnie zakłada dość duży margines bezpieczeństwa w razie ewentualnych kłopotów.

Cena sprzedaży a płynność finansowa

Przykład: Producent luksusowych samochodów planuje w nadchodzącym roku wejście na chiński rynek. Skłaniają go do tego dwa fakty. Pierwszym jest utrzymująca się od kilku lat wysoka, niekiedy przewyższająca możliwości produkcyjne, liczba płynących z Chin zamówień na limuzyny, a drugim wszelkie prognozy dotyczące rosnącej liczby milionerów w tym państwie.

To pozwala uznać tamtejszy rynek dóbr luksusowych za rozwojowy co najmniej przez najbliższą dekadę. Jednym z głównych założeń planu rocznego będzie w tym wypadku utrzymanie wysokiej sprzedaży przy cenie dużo powyżej progu rentowności przez cały rok, co pozwala zakładać, że finansowanie zewnętrzne wykorzystywane już w niewielkim stopniu zapewnia płynność.

Przedsiębiorstwo w takiej sytuacji może zakładać zwiększone inwestycje lub wypłatę zysków dla udziałowców, mając jednocześnie zabezpieczenie w postaci możliwości szybkiego zwiększenia zaangażowania kredytowego lub wyemitowania większej ilości papierów komercyjnych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25417 )
Array ( [docId] => 25417 )