Ograniczenie ryzyka kursowego poprzez wpływy w walucie obcej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 05-12-2013 r.

Naturalnym sposobem minimalizacji ryzyka kursowego kredytu w walucie obcej jest jednoczesne zapewnienie sobie wpływów w tej walucie lub indeksowanie ich do waluty obcej. Nie mniej istotny jest odpowiedni moment spłaty raty kredytu, który powinien pokrywać się z datą otrzymania wpływów.

Kilka dni różnicy może oznaczać duże wahania kursu walutowego. Innym sposobem minimalizacji ryzyka kursowego jest zakup tzw. transakcji terminowych, czyli w skrócie ustalenie z góry z bankiem kursu walutowego w momencie zakupu waluty na spłatę kredytu.

Stała stopa procentowa minimalizuje ryzyko

Zabezpieczeniem ryzyka stopy procentowej jest zaciągnięcie kredytu na stałą stopę procentową (jest to możliwe w przypadku kredytów hipotecznych) lub zakup transakcji terminowej, czyli ustalenie z bankiem jaka stopa procentowa będzie obowiązywać w przyszłości.

Określenie zdolności kredytowej decyduje o naszej wiarygodności

Jednym z podstawowych zadań banków jest dysponowanie zgromadzonymi środkami finansowymi poprzez udzielanie odpłatnych (oprocentowanych) kredytów i pożyczek. Jednak żaden bank nie może udzielić kredytu bez udokumentowania zdolności kredytowej firmy. Badanie zdolności kredytowej polega więc na sprawdzeniu przez bank, czy wnioskodawca — przyszły kredytodawca jest zdolny do spłaty zaciągniętego kredytu, z prawnego i ekonomicznego punktu widzenia.

Trzeba pamiętać, że samo posiadanie zdolności kredytowej nie oznacza jeszcze, że faktycznie spłacicie kredyt — ani nawet, że bank na pewno go udzieli.

Każdorazowa decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna wiązać się z oceną kosztów tej transakcji. Wpływają one na rentowność danej inwestycji, jak i na przyszłą zdolność kredytową firmy. Warto zwrócić uwagę, że koszty poszczególnych kredytów mogą się różnić w znacznie większym stopniu niż wynika to z pierwszego wrażenia, jakie można odnieść zapoznając się z ofertą. Korzystając z jakiejkolwiek propozycji kredytowej, radzimy zadawać tak wiele pytań jak to możliwe, aby w pełni dowiedzieć się, ile realnie wynoszą koszty.
Jarosław Wierzbicki
, prawnik


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33217 )
Array ( [docId] => 33217 )

Array ( [docId] => 33217 )