Parabanki czy firmy pożyczkowe – porównanie

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 27-01-2014 r.

Mówiąc o pozabankowych sposobach na pozyskanie środków należy rozróżnić i wskazać odmienne zasady funkcjonowania firm pożyczkowych i parabanków. Większość osób nie widzi różnicy między firmami pożyczkowymi i parabankami.

Pomimo tego, że różnica pomiędzy parabankami i firmami pożyczkowymi jest znacząca, to wiele osób nadal myli oba pojęcia. Niewiedza w kwestii podstawowych definicji związanych z udzielaniem pożyczek czyni szefów spółek nieświadomymi konsumentami na rynku finansowym, a co więcej, może to spowodować obciążenie znacznymi kosztami.

Parabanki

Na temat dokładnej definicji parabanku nie ma jednoznacznego stanowiska i w określeniu zasad i praw jego działania zdania są podzielone. Komisja Stabilności Finansowej (KSF), państwowy organ powołany na podstawie ustawy z 7 listopada 2008 roku uznaje, że parabankiem można nazwać instytucję, w której oferuje się klientom produkty podobne do tych proponowanych przez banki, z tą różnicą, że nie podlegają one regulacjom prawa bankowego oraz kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Poza tym występuje dość duże ryzyko utraty zgromadzonych i zdeponowanych środków finansowych, które powierzali parabankowi klienci.

Zasady działania

Główną zasadą działania parabanków jest to, że gromadzą one depozyty oraz prowadzą działalność zarezerwowaną wyłącznie dla tradycyjnych banków oraz SKOK-ów, transakcje przeprowadzając tylko w oparciu o pieniądze zebrane od potencjalnych klientów. KSF stwierdza także, że firmy tego typu funkcjonują z naruszeniem prawa, na podstawie tak zwanej piramidy finansowej. Co należy tu podkreślić, KNF gromadzi również informacje na temat parabanków i publikuje je na liście ostrzeżeń publicznych.

Środki własne na działalność firm pożyczkowych są tym, co przede wszystkim odróżnia legalnie działającą instytucję finansową od para banku, który gromadzi środki klientów bez gwarancji, bez nadzoru organów państwowych (m.in. KNF). Poza tym działalność takich firm nie wymaga posiadania licencji, jaką mają banki, a mimo to działają one tak samo, poza różnicą w kosztach, które poniesie klient.

Błędne nazewnictwo

Chociaż obydwie instytucje działają na odrębnych zasadach, to przez osoby korzystające z ich produktów są często mylone. Nagminnie popełniane błędy związane z nazewnictwem i klasyfikacją obu instytucji finansowych skłoniły firmy pożyczkowe do utworzenia Związku Firm Pożyczkowych. Stowarzyszenie zrzesza firmy, które wspólnie dążą do zmiany wizerunku branży pożyczek pozabankowych, jak również chcą wypracować renomę wysokiej jakości oferowanych przez siebie usług.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Biznesplan

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 33228 )
Array ( [docId] => 33228 )

Array ( [docId] => 33228 )