Utrata zdolności kredytowej

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 16-12-2013 r.

Może się zdarzyć, że w trakcie spłacania kredytu sytuacja finansowa firmy ulegnie znacznemu pogorszeniu. Jeżeli zagraża to terminowości spłacania przyszłych rat kredytu, bank może wypowiedzieć umowę kredytową w całości lub w części albo zażądać od firmy dodatkowego zabezpieczenia.

Jeżeli pogorszenie wiarygodności jest krótkotrwałe albo nie zagraża terminowości spłat kredytu, żaden bank nie będzie pochopnie korzystał z możliwości wypowiedzenia lub żądał dodatkowych zabezpieczeń. Bank zazwyczaj stara się nie zrażać niepotrzebnie swoich klientów.

Zwróćmy uwagę, że takie same uprawnienia przysługują bankowi w momencie, w którym dowie się on, że nie przestrzegacie „warunków kredytu". Pod tym określeniem powinniśmy rozumieć zarówno warunki umowy kredytowej (m.in. wysokość i terminy spłat, cel kredytu, zabezpieczenia), jak i warunki dotyczące kredytobiorcy (w tym standing finansowy, profil działalności itd.). Naruszeniem umowy kredytowej jest także naruszenie klauzul finansowych i ochronnych.

Jeżeli zauważymy, że wiarygodność kredytowa może się zmniejszyć, powinniśmy powiadomić o tym bank. W ten sposób wykażemy dobrą wolę, a ponadto bank nie będzie mógł nam zarzucić, że zatailiśmy ważne informacje. W takiej sytuacji bank prawdopodobnie zażąda ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń, być może także zgodzi się renegocjować warunki spłaty (np. odroczenie niektórych rat). Ponadto może zażądać przedstawienia programu naprawczego. Należy pamiętać, że bankowi bardziej opłaca się nam pomóc, niż odpisać cały kredyt w straty.


Jarosław Wierzbicki, prawnik


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33224 )
Array ( [docId] => 33224 )