Poprawa sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2013 r.

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 07-10-2013 r.

Instytut Ekonomiczny NBP przygotował raport o sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2013 r. Wynika z niego, że stopa bezrobocia w Polsce pozostawała na poziomie nieco niższym niż przeciętna dla UE.

Cykliczny raport Instytutu Ekonomicznego NBP o sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2013 r. wskazuje na pierwsze oznaki ożywienia na tym rynku. Dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL pokazują nieznaczny przyrost liczby osób pracujących w II kwartale 2013. „Złożył się na to niewielki wzrost zatrudnienia przede wszystkim w przemyśle i usługach” – tłumaczą eksperci NBP.

 

Badanie pokazuje również, że nadal ubywało pracowników w budownictwie i rolnictwie. Zmniejszył się także udział osób pracujących na podstawie umów zawieranych na czas określony. Eksperci tłumaczą, że zmiana ta mogła wynikać nie tylko z przekształcania kontraktów czasowych w umowy stałe, ale również z łatwiejszego dla pracodawców zwalniania osób na umowach czasowych. „Co ciekawe, więcej osób zwalniają firmy duże (ponad 2 tys. załogi) niż małe (do 50 zatrudnionych), które bardziej optymistycznie od tych pierwszych widzą perspektywy powiększania załogi” – podkreślają analitycy NBP.

Jak pokazują najnowsze dane, w II kwartale 2013 r. wzrósł współczynnik aktywności zawodowej Polaków, głównie na skutek wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. Analitycy NBP zwracają przy tym uwagę, że zwiększeniu aktywności w stosunku do poprzedniego kwartału sprzyjało przesunięcie części prac polowych i budowlanych z I kwartału na II, ze względu na wyjątkowo długą w tym roku zimę.

Badanie dotyczące sytuacji na rynku pracy w II kwartale 2013 r. pokazuje również, że płace w całej gospodarce były wyższe o 3,3% (w I kwartale było to 2,6%).

Raport przypomina też, że w przypadku Polski zharmonizowana stopa bezrobocia nieznacznie obniżyła się w lipcu 2013 roku do 10,4% (według Eurostatu) i pozostaje na nieco niższym poziomie niż przeciętna dla całej Unii Europejskiej (10,9%).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25395 )
Array ( [docId] => 25395 )