Wzrastają wydatki przedsiębiorstw na inwestycje

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-09-2013 r.

Z analiz przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, że drugi kwartał 2013 roku przyniósł pierwsze sygnały ożywienia koniunktury. NBP poinformowało, że po raz pierwszy od trzech kwartałów wzrosły m.in. wydatki przedsiębiorstw na inwestycje.

Analiza na temat sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw, uwzględniająca m.in. wydatki przedsiębiorstw na inwestycje, została przeprowadzona przez Instytut Ekonomiczny NBP. Zestawienie dotyczy II kwartału 2013 roku. Badane wskaźniki pokazały, że wyniki finansowe firm uległy poprawie.

Łączny zysk brutto polskich przedsiębiorstw był wyższy o 17,6% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. „Kłopoty nadal miały duże firmy budowlane, jednak dzięki redukcjom kosztów, w tym zatrudnienia, jako cała branża odnotowały dodatni wynik finansowy” – poinformował NBP.

 

Eksperci twierdzą, że poprawa wyniku finansowego jest efektem zysku z działalności niezwiązanej ze sprzedażą (m.in. wpływy z dywidend) niż lepszego wyniku ze sprzedaży. Firmy osiągały zwiększone zyski ze sprzedaży przede wszystkim dzięki redukcji kosztów, w tym wydatków na usługi obce oraz surowce i materiały.

Sama sprzedaż w II kwartale rosła tylko w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu efektów zmian cen). Ponieważ w tym okresie notowano spadek cen produkcji przemysłowej, nominalnie przychody były minimalnie niższe niż przed rokiem.

W II kwartale zmniejszyła się dynamika zadłużenia firm z tytułu kredytów. Mimo to, po raz pierwszy od trzech kwartałów zanotowano wzrost wydatków przedsiębiorstw na inwestycje – o 1,6%. O ożywieniu ma świadczyć również zwiększona wartość nowo rozpoczętych inwestycji. Gorszą wiadomością jest obniżenie się o 1,5% liczby zatrudnionych w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Źródło: Narodowy Bank Polski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25374 )
Array ( [docId] => 25374 )