Pracodawcy RP: Konieczne są zmiany w przepisach podatkowych

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-09-2013 r.

Zbyt skomplikowane, często niedopracowane i wielokrotnie zmieniane – takie są zdaniem Pracodawców RP polskie przepisy podatkowe. W związku z tym organizacja zamierza przygotować projekt wprowadzający zmiany w przepisach podatkowych, który uprości zasady stosowania podatku od towarów i usług.

Realizację projektu, który wprowadzi zmiany w przepisach podatkowych, ma poprzedzić badanie wśród ekspertów i przedsiębiorców. Ankieta ma zidentyfikować szczegółowe kwestie dotyczące prawnych i ekonomicznych trudności związanych z rozliczaniem podatku VAT. Pracodawcy RP zapowiadają również, że zostanie przeprowadzona analiza, która pokaże wpływ tego podatku oraz jego regulacji prawnych na rozwój przedsiębiorczości. Wyniki badań staną się bazą do opracowania propozycji zmian w przepisach podatkowych.

 

Podatek VAT ma duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności dla rozwoju MŚP – twierdzą Pracodawcy RP. Według danych przytoczonych przez organizację, podmioty z tego segmentu stanowią ok. 99% polskich przedsiębiorstw i wytwarzają blisko połowę PKB. „Jednak w ostatnich latach przedsiębiorcy skarżą się na rosnące utrudnienia – spowodowane m.in. brakiem przejrzystości prawa podatkowego. Zwiększa to ryzyko prowadzenia działalności i generuje koszty, które niepotrzebnie obniżają rentowność i konkurencyjność firm” – alarmuje organizacja.

Taką sytuację zdaje się potwierdzać raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2011 roku. Wynika z niego, że największe zagrożenia dla przedsiębiorstw tkwią w niejasnych, niedostosowanych do zmieniających się warunków gospodarczych regulacjach prawnych. Niekorzystne są także procedury administracyjne i koszty z nimi związane. Problemem jest również współpraca przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej – wynika z raportu PARP.

Źródło: Pracodawcy RP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25377 )
Array ( [docId] => 25377 )