Prawo Benforda na usługach controllingu

Kategoria: Finanse w firmie
Autor: Krzyś Honorata
Data: 30-11-2012 r.

Finanse przedsiębiorstwa są pod lupą działu controllingu. Tu wszelkie błędy lub zamierzone działania powinny zostać zdemaskowane. Jest na to świetny sposób! To proste i bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania finansowych machlojek.

Wewnętrzny controlling, to ostatnie sito w firmie przed audytem. Dlatego analizy pracowników działu controllingu muszą diagnozować rzeczywistą sytuację w przedsiębiorstwie, pomagać zarządowi podejmować decyzje operacyjne, ujawniać wszelkie nieprawidłowości. Bowiem każde działanie w firmie ma swoje konsekwencje finansowe. Controlling ma do dyspozycji wiele narzędzi analitycznych, wśród których tzw. Prawo Benforda jest szczególne. To proste i bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania finansowych machlojek.

Zasada występowania cyfry pierwszej w zbiorze

Prawo Benforda informuje, jaki jest rozkład prawdopodobieństwa występowania określonej pierwszej cyfry w wielu rzeczywistych danych. Jest na tyle wiarygodne, że korzystają z niego m.in. niezawisłe sądy podczas demaskowania defraudacji.
Zgodnie z Prawem Benforda, cyfry nie są rozłożone jednostajnie, lecz zgodnie z poniższym rozkładem:

Pn=log10(n+1/n)

gdzie n oznacza cyfrę z przedziału <1,9>.

Jak to działa

Zastosowanie w praktyce tej metodologii jest banalnie proste. Pracownik controllingu powinien wyodrębnić ze wszystkich liczb analizowanego zbioru pierwszą cyfrę, a następnie zliczyć jej średnią powtarzalność. Jeżeli wyniki nie pokrywają się z rozkładem Benforda, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dane są nieprawdziwe.

Właśnie tak zostało wykryte fałszerstwo Enronu, czy wielomiliardowe oszustwa dokonane przez Jamesa Nelsona – głównego księgowego i zarządzającego amerykańskiego banku Arizona State Treasurer.

Honorata Krzyś


Zobacz także:

Krzyś Honorata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25172 )
Array ( [docId] => 25172 )