Spotkanie biznesowe w restauracji może być kosztem

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 02-10-2013 r.

Jeśli spotkanie biznesowe w restauracji z kontrahentem ma związek z realizacją kontraktu, to nie jest reprezentacją. W konsekwencji związane z nim wydatki podatnikowi wolno rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 702/11).

Spółka wystąpiła do ministra finansów o wydanie interpretacji indywidualnej. Pytała m.in. o możliwość potrącenia w kosztach podatkowych wydatków na spotkania biznesowe w restauracji z kontrahentami. Organ podatkowy zajął w tej kwestii niekorzystne dla wnioskodawcy stanowisko. Stwierdził bowiem, że wspomniane wydatki, ponoszone na obiad, kolację czy lunch to koszty reprezentacji. Te z kolei ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów. Sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a potem na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

W wyroku, który NSA wydał w rozszerzonym składzie 7 sędziów, zaprezentował pogląd zgodny z oczekiwaniami spółki. Wyjaśnił, że wydatki na spotkanie biznesowe w restauracji powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów. Ich głównym celem nie była bowiem poprawa wizerunku podatnika, lecz towarzyszyły one czynnościom związanym z zawarciem kontraktu. Należy je zatem uznać za bezpośrednio związane z przychodami podatnika wynikającymi z realizacji tego kontraktu.

Jest to ważne orzeczenie dla przedsiębiorców podejmujących kontrahentów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sąd potwierdził w nim bowiem, że organy podatkowe nie powinny z góry zakładać, że każdy wydatek na spotkania w lokalach gastronomicznych to koszty reprezentacji, które zostały ustawowo wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Wyrok 7 sędziów NSA z 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25389 )
Array ( [docId] => 25389 )