Wynagrodzenie doradcy spółki za usługę może stanowić koszt

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-09-2013 r.

Wydatki spółki na wynagrodzenie doradcy spółki za usługę polegającą na rozwiązaniu umowy najmu i umowy fit-out bez konieczności zapłaty odszkodowania stanowią koszt uzyskania przychodów – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 2298/11).

Spółka zawarła umowę najmu lokalu użytkowego, który miał być wykorzystywany do prowadzenia kawiarni. Ponadto zawarła umowę fit-out, która miała polegać na przekazywaniu przez wynajmującego na rzecz firmy określonej kwoty pieniężnej m.in. w celu pokrycia kosztów związanych z rozpoczęciem działalności lokalu. W momencie gdy podjęła decyzję o zakończeniu działalności w tym lokalu, skorzystała z usług doradcy, którego zadaniem było rozwiązanie umowy najmu i umowy fit-out. Za świadczone usługi doradca otrzymał wynagrodzenie. Firma złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, pytając, czy wydatki na wynagrodzenie doradcy spółki będą stanowić koszt uzyskania przychodów. Minister finansów stwierdził, że wydatki poniesione przez firmę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie podzielił tego stanowiska stwierdzając, że wynagrodzenie doradcy spółki może być uznane za koszt uzyskania przychodów i uchylił interpretację indywidualną.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrując skargę kasacyjną organu, podzielił stanowisko WSA.

NSA w uzasadnieniu wyroku wskazał, że poniesienie kosztów doradcy miało na celu uchronienie firmy przed uszczupleniem majątku. W związku z tym, że spółka działała w celu zabezpieczenia źródła przychodów, poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów.

Źródło: Wyrok NSA z 11 lipca 2013 r., II FSK 2298/11

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25372 )
Array ( [docId] => 25372 )