Sprzedaż funkcjonujących przedsiębiorstw

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 06-08-2013 r.

W ostatnim czasie na polskim rynku przeprowadzanych jest coraz więcej transakcji sprzedaży przedsiębiorstw. Nie tylko kupno firmy możemy uznać za inwestycje, ale także sprzedaż przedsiębiorstwa. Czynność ta jest bowiem taką samą inwestycją, jak każda inna i wymaga odpowiedniej strategii.

Strategia inwestowania to ważne zagadnienie zarówno dla zarządzających, właścicieli, jak i dyrektorów finansowych. Firma to dla właścicieli inwestycja kapitału, tak zarządzający, jak dyrektorzy finansowi powinni dążyć do tego, żeby właściciele uzyskali z tej inwestycji jak najwyższy zwrot. Podobnie jak w przypadku innych inwestycji, podstawowymi czynnikami decydującymi o strategii są stopa zwrotu, okres zwrotu i ryzyko.

Sprzedaż przedsiębiorstwa może być sposobem na wycofanie zainwestowanego wcześniej kapitału i realizację zysków z inwestycji. Alternatywą jest pozostawienie środków w firmie, czyli zaakceptowanie ryzyka, że jej wartość się zmniejszy i uzyskamy niższy zwrot, ale także oczekiwanie, że za rok czy dwa uzyska się wyższy zwrot, oczywiście uwzględniając wartość pieniądza w czasie. Dlatego trzeba na bieżąco analizować możliwości sprzedaży, żeby nie przegapić momentu, kiedy dzięki sprzedaży przedsiębiorstwa można uzyskać zwrot wyższy niż oczekiwany w przypadku dalszego utrzymywania firmy.

Analizując możliwości sprzedaży, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na dwa pytania:

 • W którym momencie wystawić firmę na sprzedaż?
 • Jaka cena będzie dla Ciebie satysfakcjonująca?

  Te dwie kwestie są ze sobą powiązane. Decyzja nie jest łatwa, gdyż podobnie jak w przypadku innych inwestycji trzeba opierać się na prognozach dotyczących niepewnej przyszłości. O ile bowiem można mieć pewien pogląd na temat cen, które obowiązują dziś na rynku, o tyle trudno jest przewidzieć, jakie ceny będą w przyszłości.


  Julita Zdończyk,
  doradca w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania  Zobacz także:

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

  pobierz

  Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

  pobierz

  Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

  pobierz

  10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 25305 )
  Array ( [docId] => 25305 )