Upadłość firm w Polsce gwałtownie rośnie

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 04-08-2013 r.

W lipcu upadło blisko 100 przedsiębiorstw – najwięcej od 10 lat. Natomiast miesiąc wcześniej liczba ta wyniosła 85 upadłości. Jest to gorszy wynik niż ten z poprzedniego roku – w czerwcu 2012 r. zbankrutowało 77 firm. W skali roku liczba ta także rośnie. Od stycznia upadły bowiem 483 przedsiębiorstwa; dla porównania w zeszłym roku liczba ta wynosiła 472.

Zupełnie inaczej niż w Europie, w Polsce rośnie upadłość firm produkcyjnych, na drugim miejscu znajdują się firmy budowlane. Najwięcej przedsiębiorstw bankrutuje na Dolnym Śląsku.

 

Na świecie największe problemy pojawiły się w 2009 roku, od tego czasu jednak USA poradziły sobie z falą upadłości, natomiast Europa nadal ma problem ze wzrastającą liczbą bankrutujących firm.

A jak wygląda sytuacja w Polsce, jest lepiej niż w innych krajach Unii Europejskiej, czy może gorzej? Teoretycznie lepiej, jednak specyfika naszego kraju, tzn. przepisów u nas obowiązujących powoduje, że publikowanych danych nie powinniśmy utożsamiać z rzeczywistym kształtowaniem się problemu niewypłacalności. Jak wykazują badania, w Polsce na jeden przyjęty wniosek o upadłość przypada ponad pięć innych, które zwracane są z uwagi na braki formalne, umorzenia lub z powodu braku majątku. W Polsce, aby zbankrutować, trzeba mieć majątek – chociażby na koszty postępowania.

Kolejny aspekt to fakt, że nie funkcjonuje u nas pojęcie bankructwa osób fizycznych, natomiast w strukturze podmiotów zdecydowana większość, około 90%, to przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą. Postępowania związane z ich upadłością odbywają się więc poprzez stosowanie przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz Kodeksu cywilnego.

Dodatkowo w naszym kraju najwięcej upadłości zanotowano w sektorze przemysłowym, następne było budownictwo. Jest to sytuacja zupełnie inna niż w całej Europie. Wzrastająca liczba upadłości w produkcji jest wynikiem spadku tempa inwestycji. Spadła także w tym sektorze liczba zamówień, szczególnie z Niemiec, a także pojawiły się problemy w kwestii regulowania zobowiązań.


dr Jacek Rodzinka
, Samodzielny Zakład Ubezpieczeń, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25303 )
Array ( [docId] => 25303 )