Środki na koncie ZFŚS powinny być uzupełnione do 30 września

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 25-09-2013 r.

Do 30 września przedsiębiorcy mają czas na przekazanie II raty odpisów za 2013 rok na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli środki na koncie ZFŚS w tym czasie nie zostaną uzupełnione, pracodawcy grozi grzywna.

Jeżeli pracodawca tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), to jego obowiązkiem jest wpłacenie równowartości naliczonych odpisów na ten fundusz na wyodrębniony rachunek bankowy. Ustawa o ZFŚS zobowiązuje do założenia odrębnego konta ZFŚS. Jest to warunkiem zaliczenia przez pracodawcę przekazanych na nie odpisów w koszty uzyskania przychodów.

 

Pracodawcy mają 2 terminy na wpłatę odpisów na rachunek bankowy funduszu socjalnego. Pierwszy mija 31 maja. Do tego czasu należy wpłacić co najmniej 75% równowartości naliczonych odpisów (podstawowych). Pozostałą kwotę naliczonych odpisów na fundusz pracodawca musi przekazać na specjalne konto do 30 września. Zatem do tego dnia na koncie bankowym funduszu powinny znaleźć się wszystkie środki stanowiące równowartość naliczonych odpisów.

Jeśli pracodawca nie przekaże odpisów na rachunek funduszu lub przekaże je z opóźnieniem, naruszy przepisy ustawy o ZFŚS. Takie działanie jest zagrożone karą grzywny na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia – przeciwko prawom pracownika. Wniosek do sądu w tej sprawie może wystosować inspektor pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2012 r. (II PK 66/11) od nieterminowo wpłaconych środków na konto ZFŚS pracodawca nie musi naliczać odsetek za zwłokę. Roszczenie o przekazanie środków na rachunek bankowy ZFŚS nie ulegają przedawnieniu, a prawo do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem m.in. o przekazanie należnych środków na fundusz przysługuje związkom zawodowym.


Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25379 )
Array ( [docId] => 25379 )