Wsparcie dla działalności innowacyjnej – wydłużony termin pomocy

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 30-10-2013 r.

Spółki z o.o. partycypujące w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 mogą działać spokojnie. Podstawowym celem obowiązującej już ustawy z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej jest jak najpełniejsze wykorzystanie środków Unii Europejskiej oraz wsparcie maksymalnie dużej liczby przedsiębiorców, w tym spółek z o.o.

Pomoc dla spółek ma nastąpić m.in. przez wyeliminowanie ograniczenia terminu przyznawania promes premii technologicznej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kolejną istotną zmianą dla spółek jest wydłużenie terminu na zawieranie umów o udzielenie kredytu technologicznego.

Podpisana przez prezydenta ustawa ma również służyć przyspieszeniu wypłat środków beneficjentom dzięki ujednoliceniu sposobu ich wypłaty z procedurą wypłaty obowiązującą w ramach innych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Przepisy starej ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej stanowiły podstawę prawną do udzielania przez banki komercyjne przedsiębiorcom kredytu technologicznego oraz tzw. premii technologicznej.

Kredyt technologiczny udzielany jest na realizację inwestycji technologicznej, a następnie spłacany w części przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej. W myśl starych przepisów bank kredytujący mógł zawierać umowy o udzielenie kredytu technologicznego do 31 października 2013 r.

 

Na mocy przedłożonej nowelizacji termin ten wydłuża się do 31 maja 2014 r., co powinno umożliwić przyznanie dofinansowania projektom znajdującym się obecnie na listach rezerwowych. Kolejna zmiana polega na uchyleniu przepisu, zgodnie z którym Bank Gospodarstwa Krajowego może przyznać promesę premii technologicznej do dnia 15 września 2013 r. W związku z tym możliwe będzie przyznanie rzeczonych promes projektom zakwalifikowanym do dofinansowania w wyniku pozytywnie zakończonej procedury odwoławczej. Jednocześnie do ustawy dodany został przepis ograniczający możliwość zawierania przez Bank Gospodarstwa Krajowego umów o wypłatę premii technologicznej do dnia 30 czerwca 2014 r.

Przyjęto również zasadę, że po zrealizowaniu co najmniej 25% planowanej wartości inwestycji technologicznej spółka będzie mógła składać wnioski o częściową wypłatę premii technologicznej. Ustawa weszła w życie 24 października 2013r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25431 )
Array ( [docId] => 25431 )