Wydatki na podróż służbową członka zarządu kosztami uzyskania przychodu

Kategoria: Finanse w firmie
Data: 23-08-2013 r.

Jeżeli spółka ponosi koszty usług noclegowych w trakcie podróży służbowych członka zarządu w interesie spółki, to stanowią one dla niej koszty uzyskania przychodu. Podatnik musi jednak udowodnić, że dany wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Koszt uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodów. Nie wszystkie nakłady poniesione w tym celu są kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów. Ustawy o podatkach dochodowych wprowadzają zamkniętą listę wydatków, które mimo iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jak wynika jednak z przepisów prawa jako koszty uzyskania przychodu, spółka może uznać koszty usług noclegowych w trakcie podróży służbowych członka zarządu. Firma musi być jednak w stanie udowodnić, że dany wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodów.

 
Świadczenia w postaci usług gastronomicznych, z których w trakcie podróży służbowych korzysta członek zarządu spółki, stanowią dla niego przychód w naturze uzyskiwany w ramach źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście. Z tego względu część ich wartości, która odpowiada kwocie diety delegacyjnej, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego. Nadwyżka ponad dietę będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu.

Jeżeli podróży członka zarządu nie będzie można uznać za służbową, to cała wartość usług gastronomicznych oraz hotelowych będzie dla tej osoby stanowiła przychód (z innych źródeł) podlegający opodatkowaniu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25327 )
Array ( [docId] => 25327 )